Βενέτσια - Προμηθέας 81-57: «Παραδόθηκε» από το πρώτο ημίχρονο

Νίκος Καρφής
O Προμηθέας που έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια του Eurocup, δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός σε κανένα σημείο του ματς με τη Βενέτσια και ηττήθηκε με 81-57.

Δεν μπόρεσε να κοντράρει τη Βενέτσια ο Προμηθέας (έπαιξε χωρίς τους Γκραντ και Ρογκαβόπουλο) και γνώρισε βαριά ήττα με 81-57 για το Eurocup. Οι Πατρινοί βρέθηκαν να χάνουν με 49-28 και στη συνέχεια δεν γινόταν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς. Για τους νικητές ο Τονούτ είχε 16 πόντους, ενώ για την ομάδα του Ζούρου ο Αγραβάνης είχε 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, όντας πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

Οι Ιταλοί πήγαν στο 8-9 και είναι στην έβδομη θέση, ενώ η ομάδα από την Πάτρα βρίσκεται στην τελευταία θέση με 4 νίκες και 13 ήττες και έχει ήδη αποκλειστεί από τη διοργάνωση του Eurocup.. Kατά τη διάρκεια του ματς τραυματίστηκε ο Ντάριο Χαντ.

Το ματς

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 2-5 χάρη στον Χαντ, αλλά στη συνέχεια η Βενέτσια πήρε τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Οι Ιταλοί πάτησαν... γκάζι και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12(21-9) χάρη στο καλάθι του Τονούτ. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-11, αφού ο Προμηθέας σκόραρε με τον Σίμπσον.

Οι Ιταλοί δεν σταμάτησαν και η διαφορά πήγε στο +20 (35-15) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αφού ο Προμηθέας δεν είχε λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Ο Μόργκαν έκανε το 40-18 στο 17', ενώ με πέντε σερί πόντους του Αγραβάνη, έγινε το 49-28 στο 20'. O Προμηθέας τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 6/19 δίποντα.

Με το καλάθι του Ουότ η διαφορά πήγε στο +36 (66-30), με τον Προμηθέα να μειώνει σε 67-42 με τον Άντριτς. Οι Ιταλοί δεν πάτησαν... φρένο και με τον Σάντερς έγινε το 74-48 στο 34'. Το ματς ήταν αδύνατο να γυρίσει για τον Προμηθέα, ο οποίος γνώρισε άλλη μια ήττα στο Eurocup.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Βενέτσια έβαλε από το πρώτο ημίχρονο της βάσεις νίκης (49-28), ενώ υποχρεώσε τον Προμηθέα να σουτάρει με 10/30 στα δίποντα.

O MVP: Ο Τονούτ είχε 16 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ των Ιταλών.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Άντριτς είχε 3 πόντους με 1/5 σουτ και 2 λάθη. Ματς που θέλει να ξεχάσει.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουάτ είχε 11 πόντους και δεν έχασε σουτ στο ματς, ενώ κατέβασε και 4 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Άστοχος ο Προμηθέας σε βολές (16/28) και δίποντα (10/30).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι μικροί του Προμηθέα (Λάγιος, Μπαζίνας, Φασάσι, Τανούλης, Βασιλείου), πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής λόγω των απουσιών.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Βενέτσια είχε νικήσει και στην Πάτρα με 55-28.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας που είχε ήδη αποκλειστεί δεν μπόρεσε να κοντράρει τους Ιταλούς που καιγόντουσαν για τη νίκη για να εξασφαλίσουν την πρόκριση τους στο επόμενο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 49-28, 67-47, 81-57