Προμηθέας - Λόντον Λάιονς 67-77: Βρετανική υπεροχή με Ντέκερ και Κουφό (vid)

Ο Προμηθέας (4-3) ηττήθηκε στην Πάτρα από τους Λόντον Λάιονς (4-3) του Κώστα Κουφού (77-67), με τους Πατρινούς να πληρώνουν την κακή βραδιά σε άμυνα και επίθεση.

O Προμηθέας υπέστη δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο EuroCup, αυτή τη φορά από το εντυπωσιακό... πείραμα των Λόντον Λάιονς του Κώστα Κουφού (10π., 9 ριμπ.) και του Σαμ Ντέκερ (20π., 6 ριμπ.) με σκορ 77-67.

Η ομάδα από το Λονδίνο κυριάρχησε στο ματς, κυριάρχησε κατά κράτος στη μάχη των ριμπάουντ (46-32), περιόρισε τη δημιουργία του Προμηθέα (11-19) και όταν χρειάστηκε βρήκε μεγάλα σουτ.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο ο Προμηθέας προηγήθηκε μόνο μία φορά, 15-14 στο 7ο λεπτό. Σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα κυνηγούσε στο σκορ, με τη βρετανική ομάδα να ξεφεύγει μέχρι και 10 πόντους (25-15 στο 10').

Σε εκείνο το σημείο οι Λάιονς πέτυχαν ένα σερί 11-0 απέναντι στην ομάδα του Χριστόπουλου, ο οποίος αναζητούσε την κατάλληλη πεντάδα, προκειμένου να ξεκολλήσει το σκορ.

Και το κατάφερε, αφού οι Πατρινοί απάντησαν με το δικό τους σερί (9-0) για το 24-25. Στα πρώτα 20 λεπτά ο Προμηθέας έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (15-22), των ασίστ (6-10).

Ωστόσο, η παρουσία του Βασίλη Μουράτου ήταν αρκετή για να του δώσει πόντους και άμυνα. Ο διεθνής γκαρντ μέτρησε 6 σερί πόντους (με ένα κλέψιμο) για να μειώσει τη διαφορά στο καλάθι (36-38).

Ο παράγοντας Κουλμπόκα

Ένα τρίποντο του Κουλμπόκα έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα, 46-43, έχοντας φτάσει στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Κώστας Κουφός παρέμενε ένα άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των Πατρινών, έχοντας 10 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 16:23.

Το διάστημα που ακολούθησε βρήκε τις δύο ομάδες με ελάχιστες λύσεις στην άμυνα. Και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια σε κάθε κατοχή. Ένα τρίποντο του Κάουαν έδωσε ακόμα ένα προβάδισμα στους γηπεδούχους, έστω και της τάξεως του ενός πόντου, αλλά ο Χρούμπαν είχε άλλη άποψη (58-59). Όσο κυλούσε ο χρόνος, τα χαμένα ριμπάουντ πρόσθεταν ακόμα ένα πρόβλημα στην προσπάθεια του Προμηθέα.

Το ευτύχημα για την ομάδα του Χριστόπουλου ήταν ο Κουλμπόκα. Όταν σταμάτησαν οι άλλοι ο Λιθουανός ήταν εκεί για να δώσει μεγάλους πόντους σε ένα ματς που η τύχη ήταν πάνω σε μία κλωστή.

Ένα τρίποντο του Σίμπσον έδωσε ανάσα δύο πόντων στον Προμηθέα (64-62), μόνο που οι Πατρινοί δεν μπορούσαν με τίποτα να «χτίσουν» το μομέντουμ που θα τους οδηγούσε στη νίκη.

Το βρετανικό σερί

Το τελευταίο πεντάλεπτο ξεκίνησε από το... μηδέν (64-64), αφού οι Βρετανοί έβρισκαν εύκολα το δρόμο για το καλάθι, «χτυπώντας» από κοντά.

Ένα λεπτό μετά ο Χριστόπουλος αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή (ανάλαβε ο Χάρης Μαρκόπουλος χρέη πρώτου προπονητή) και οι Λάιονς κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά τριών πόντων από τρεις εύστοχες βολές των Μπεστ και Σοκό (64-67). Και δύο φάσεις αργότερα ένα φόλοου του Χρούμπαν (ακόμα ένα χαμένο ριμπάουντ) έδωσε στους Βρετανούς... αέρα πέντε πόντων (64-69).

Και όσο ο Προμηθέας δεν μπορούσε να βρει σκορ, η ομάδα του Λονδίνου πλησίαζε στη νίκη: Καλάθι του Ντέκερ για το 64-71 και σερί 9-0! Οι πρώτοι πόντοι των γηπεδούχων ήρθαν απο τη γραμμή των βολών, αλλά ο Ντέκερ δεν άφησε πολλά περιθώρια: Τρίποντο, 66-74 και ένα λεπτό στο ρολόι.

Και αφού ο Προμηθέας δεν είχε καμία απάντηση στην επίθεσή του, δέχτηκε ακόμη ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μπεστ για το +11 των Βρετανών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί 9-0 των Βρετανών, με το 64-62 υπέρ του Προμηθέα να μετατρέπεται σε 64-71.

Ο ΜVP: Ο Σαμ Ντέκερ είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 λάθη, αλλά και μεγάλα καλάθια στο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης.

ΟΙ ΑΔΥΝΑΜΟΙ ΚΡΙΚΟΙ: Ο Άντονι Κάουαν με 1/9 σουτ και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 0/5 σουτ και πολλά προβλήματα στην άμυνα.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Κώστας Κουφός μέτρησε 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 18:46.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 46 ριμπάουντ των Λάιονς και οι μόλις 11 ασίστ του Προμηθέα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Εντελώς ανέτοιμος ο Προμηθέας, η απουσία του Γιανγκ ήταν κάτι παραπάνω από φανέρή. Η ομάδα του Χριστόπουλου δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να καθαρίσει το ματς, με τους Λάιονς να έχουν σχεδόν πάντα τη λύση.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77