Τσεντεβίτα - Παναθηναϊκός 90-78: Τον «πλήγωσαν» τα σλοβένικα τρίποντα και η φυσιολογική κούραση (vids)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα σε αναμέτρηση προετοιμασίας από την Τσεντεβίτα με σκορ 90-78. Καλό μπασκετ ανά διαστήματα οι «πράσινοι», φάνηκαν, φυσιολογικά, κουρασμένοι στο δεύτερο ημίχρονο.

Ένα φιλικό ματς δεν πρόκειται να δώσει πίστωση σε κανέναν. Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε την Ολίμπια Λιουμπλιάνας με σκοπό να φτάσει στη νίκη, άσχετα αν δεν το κατάφερε (90-78).

Ο στόχος είναι να ενωθούν τα κομμάτια μιας νέας ομάδας, μόλις στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας. Και με τον Εργκίν Αταμάν απόντα, λόγω ενός προσωπικού προβλήματος.

Ο Χρήστος Σερέλης, ο οποίος ανέλαβε την καθοδήγηση της ομάδας ξεκίνησε το ματς με τους Σλούκα, Βιλντόζα, Μαντζούκα, Γκριγκόνις και Μπαλτσερόφσκι, αλλά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου είχε ανοίξει το ροτέισον βάζοντας στο παρκέ σχεδόν όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να πήγε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι, πότε με τον Μπαλτσερόφσκι και πότε με τον Κώστα Αντετοκούνμπο που μπήκε σταδιακά στην πεντάδα, αλλά το μεγάλο ποσοστό των πόντων του το πήρε από το τρίποντο. Στην 1η περίοδο οι «πράσινοι» μέτρησαν 3/6 τρίποντα και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου 7/13!

Από αυτά ο Μάριους Γκριγκόνις είχε τα 4/6 και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο έτερος των σουτέρ Κάιλ Γκάι με 8 πόντους και 2.2 τρίποντα.

Όσο για την άμυνα; Είχε θετικά, είχε και αρνητικά (όπως είναι λογικό αυτήν την εποχή), όπως το γεγονός ότι ο Μάτκοβιτς βρήκε χώρο κοντά στο καλάθι και φόρτωσε με πόντους τον Παναθηναϊκό.

Αντίθετα, στη 2η περίοδο, ο Σερέλης επέμενε στην πεντάδα των Καλαϊτζάκη, Γκραντ, Αντετοκούνμπο, Βιλντόζα και Μαντζούκα σχεδόν για το μισό της περιόδου, με την Τσεντεβίτα να βρίσκει λύσεις και να περνάει μπροστά στο σκορ με 53-48.

Και όταν πια στο παρκέ πέρασαν οι Σλούκας και Μπαλτσερόφσκι, η διαφορά ανέβηκε στο +8 (62-54) με τον Παναθηναϊκό να έχει αμυντικά ζητήματα.

Αυτά μεταφέρθηκαν (και λόγω της κούρασης) και στις δυο πλευρές του παρκέ, με τον Παναθηναϊκό να χάνει την επαφή με το σκορ, μετά το τρίποντο των Σλοβένων για το 74-63.

Και όσο ο Μάτκοβιτς (17π. στο 34') έκανε ό,τι ήθελε κοντά στο καλάθι των «πράσινων» το comeback δεν ήταν εύκολο. Πόσο μάλιστα όταν η Ολίμπια βρήκε λύσεις πίσω από το τρίποντο, με τον Ράντοβιτς να έχει 2/2 τρίποντα.

Εκτός για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Μήτογλου (τραυματίας), Ερνανγκόμεθ, Λεσόρ, Παπαπέtρου, Μωραίτης (διεθνείς με άδεια μετά το Mundobasket 2023.

Οι πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού: Γκριγκόνις 18, Μπαλτσερόφσκι 15, Αντετοκούνμπο 10, Γκραντ 9, Βιλντόζα 9, Γκάι 8.

Οι πρώτοι σκόρερ της Τσεντεβίτα: Μάτκοβιτς 17, Σο 15, Ράντοβιτς 12, Κομπς 9.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-48, 63-61, 90-78