Ερυθρός Αστέρας - Άλμπα 85-71: «Έσπασε» το αρνητικό σερί από το... τρίποντο (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Ο Ερυθρός Αστέρας (5-9) σταμάτησε το αρνητικό σερί των δύο ηττών, αφού επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου (2-12) με σκορ 85-71 για την 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε στις νίκες, επικράτησε στο Βελιγράδι της Άλμπα Βερολίνου (85-71) και βελτίωσε το ρεκόρ της στο κυνήγι μιας θέση στα play-offs.

Πρωταγωνιστές της νίκης ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς (20π., 5 ασίστ) και ο Ρόκας Γκιεντράιτις (19π.), ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς πρόσφερε 12 πόντους και 5 ασίστ.

Η Άλμπα άντεξε για ένα ημίχρονο και μετά... παραδόθηκε.

Ερυθρός Αστέρας - Άλμπα: Το ματς

Ένα σούπερ ανοικτό ντέρμπι για τον Ερυθρό Αστέρα και την Άλμπα Βερολίνου στο πρώτο ημίχρονο. Με τους Σέρβους να κάνουν τίμιες προσπάθειες να ξεφύγουν στο σκορ, αλλά τους Γερμανούς να έχουν τις λύσεις και να μένουν σε απόσταση... βολής.

Ο Αστέρας στηρίχθηκε στο απίθανο 72.7% στα σουτ τριών πόντων (8/11), με τον Νεμάνια Νέντοβιτς και τον Ρόκας Γκιεντράιτις να είναι οι «αιχμές» του σκοραρίσματος, μετρώντας 11 (3/5 τριπ.) και 12 πόντους (2/2 τριπ.), αντίστοιχα.

Παράλληλα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μοίρασε 14 ασίστ για 6 λάθη. Η Άλμπα είδε τον Γιοχάνες Τίεμαν να συνεχίζει τις εξαιρετικές παρουσίες (10π.) και τη δημιουργία της να βγάζει... φωτιές (13 ασίστ).

Μόλις στο 19ο λεπτό, ο Αστέρας κατάφερε για πρώτη φορά να φτάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (51-41).

Ένα γρήγορο 6-0 στο ξεκίνημα της 3ης, έφερε τον Αστέρα στο +15 και εκεί ουσιαστικά η Άλμπα... έχασε το παιχνίδι. Εμφανίστηκε άστοχη και είχε κακές τοποθετήσεις στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να πάρουν την περίοδο με επί μέρους 20-11 και συνολικά στο +18 (71-53).

Το ποσόστό του Αστέρα στα τρίποντα μπορεί να υποχώρησε στο δεύτερο μέρος (από 8/11 βρέθηκε στα 1/9), αλλά η δουλειά είχε γίνει. Και εξαιτίας της αδράνειας της Άλμπα, η οποία έχασε την σπιρτάδα του Τίεμαν και δεν μπορούσε να σταματήσει ούτε τον Νέντοβιτς, ούτε τον Γκιεντράιτις.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 20 πόντους (79-59) στο όριο των πέντε λεπτών πριν το φινάλε.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το σερί 6-0 του Αστέρα στο ξεκίνημα της 3ης, έκανε το ματς πιο εύκολο για τους Σέρβους.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς στο... νήμα, λόγω των 5 ασίστ. Είχε 20 πόντους με 4/7 τρίποντα.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τιμ Σνάιντερ μέτρησε 4 πόντους σε 17:11 στο παρκέ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γιοχάνες Τίεμαν είχε 12 πόντους (οι 10 στο πρώτο ημίχρονο), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ρόκας Γκιεντράιτις είχε 19 πόντους και ο Μίλος Τεόντοσιτς 12 πόντους, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 72.7% στα σουτ τριών πόντων (8/11) στο πρώτο ημίχρονο για τον Αστέρα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Αστέρας αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Σουντένσκι (17/12, 18:00). ενώ η Άλμπα παίζει κόντρα στην Όλντενμπουργκ (17/12, 15:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 51-42, 71-53, 85-71.