Αρμάνι - Μπαρτσελόνα 74-70: Ο Σιλντς με την... αύρα του Λάνγκφορντ έφερε τη νίκη (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο (10-13) πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα (15-8) με σκορ 74-70και ετοιμάζεται για το ματς με τον Παναθηναϊκό. Σούπερ εμφάνιση για τον Σαβόν Σιλντς με 23 πόντους μπροστά στον Κιθ Λάνγκφορντ, οι 28 του Βέσελι δεν ήταν αρκετοί για τους Καταλανούς.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ εμφανίστηκε στο Mediolanum Forum και αποθεώθηκε. Με τους παίκτες της Αρμάνι (η οποία φιλοξενεταί από τον Παναθηναϊκό την επόμενη αγωνιστική) να δέχονται λίγη από την... αύρα του μεγάλου Αμερικανού σκόρερ.

Ο Σαβόν Σιλντς ήταν αυτός που... επηρεάστηκε περισσότερο (23π. με κρίσιμα καλάθια), αλλά η Αρμάνι, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά θύμισε κανονική ομάδα.

Η Μπαρτσελόνα επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε... κακό φεγγάρι, είχε μόνο τον Γιαν Βέσελι να παλεύει για την ανατροπή, με τους Καταλανούς να μένουν πίσω στο σκορ ακόμη και με 20 πόντους!

Στα τελευταία λεπτά δεν αγωνίστηκε ο Νικολό Μέλι, ο οποίος φάνηκε να έχει πάθει κράμπα.

Αρμάνι - Μπαρτσελόνα: Το ματς

Η Αρμάνι Μιλάνο εμφανίστηκε εντελώς διαφορετική σε σχέση με άλλα ματς. Σαν μία κανονική ομάδα, μολονότι ο Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος μετράει αντίστροφα για την επιστροφή του, ήταν ξανά στον πάγκο.

Έβαλε στη... γωνία την Μπαρτσελόνα και της έριχνε το ένα «χτύπημα» μετά το επόμενο. Ο Σαβόν Σιλντς, ο Άλεξ Πόιθρες και ο Σαμπάζ Νέιπιερ έδωσαν σκορ στην ιταλική ομάδα, με την Μπάρτσα να στηρίζεται μόνο στον Γιαν Βέσελι (13π.).

Το θέμα των Ισπανών ήταν η άμυνά τους. Από το 12-12, το σκορ έγινε 23-12 στο τέλος της 1ης και αφού η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 23-16, εκεί έγινε το... κακό.

Από το 32-22 και μετά, η Αρμάνι έτρεξε ένα επί μέρους 15-6 και βρέθηκε στο +19 (47-28) και ενώ νωρίτερα είχε πιάσει και την εικοσάρα (45-25) με τρίποντο του Σιλντς.

Ένα σερί έξι πόντων του Βέσελι έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (51-44), προτού ο Σιλντς με τρίποντο ανέβασε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (57-46).

Στην 4η περίοδο και ενώ το σκορ είχε γίνει 59-51, η Αρμάνι πάτησε... γκάζι: Σερί 5-0 και 64-51, 6 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η Μπάρτσα δεν παράτησε το ματς. Ένα τρίποντο του Πάρκερ, στο όριο των δύο λεπτών διαμόρφωσε το σκορ σε 69-64.

Ο Σιλντς με δύο βολές έκανε το 71-64, με την Αρμάνι να βγάζει και την άμυνα, χάρη στον Αμερικανό παίκτη. Η ομάδα του Γκριμάου έδωσε την μπάλα στον καλύτερο της παίκτη, τον Βέσελι και εκείνος με μία βολή (28π.) και ένα κερδισμένο επιθετικό ριμπάουντ (καλάθι του Κάλινιτς) μείωσε σε 71-67!

Η Μπαρτσελόνα ακολούθησε την τακτική των βολών, με τον Φόιγκτμαν να είναι αυτός που επιλέχθηκε. Έβαλε τη μία για το 72-67, 11 δεύτερα πριν το τέλος. Και ο Κάλινιτς με τρίποντο έβαλε... φωτιά στο ματς (72-70), κάτι παραπάνω από 7 δεύτερα πριν το φινάλε.

Ο Σιλντς δέχτηκε το φάουλ, πήγε στις βολές, έβαλε και τις δύο και κλείδωσε τη νίκη!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο φινάλε, μολονότι η Αρμάνι είχε ισχυρό προβάδισμα. Δύο βολές του Σιλντς στα 5 δεύτερα κλείδωσαν τη νίκη.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σαβόν Σιλντς είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και συμμετοχή σε πολλές κρίσιμες φάσεις.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Αποντος με λάθη σε 12:41 ο Νίκολας Λαπροβίτολα (0/4 σουτ).

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γιαν Βέσελι μέτρησε 28 πόντους σε 26:45.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ρόντνεϊ ΜακΓκρούντερ σημείωσε 11 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ, ενώ ο Άλεξ Πόιθρες είχε 10 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Αρμάνι πήρε τη νίκη μολονότι είχε 5/28 τρίποντα (17.9%).

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η Αρμάνι είχε νικήσει και στη Βαρκελώνη με σκορ 90-86.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Αρμάνι Μιλάνο υποδέχεται τη Σάσαρι (28/1, 18:00), ενώ η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει την Παλένθια (28/1, 18:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 47-28, 57-49, 74-70.