Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 78-88: Ο Βέσελι την κράτησε στη 2η θέση (vid)

Η Μπαρτσελόνα πήρε το ισπανικό ντέρμπι κόντρα στη Βαλένθια (78-88) και παρέμεινε στη 2η θέση της κατάταξης της EuroLeague. Πρωταγωνιστής της νίκης ο Γιαν Βέσελι.

Η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε το κακό πρώτο ημίχρονο και με μπροστάρη τον Γιαν Βέσελι (21π.) κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Βαλένθια (88-78), ένα αποτέλεσμα που την κρατάει στη 2η θέση της βαθμολογίας, πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Παρά τα 19 λάθη, η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου μέτρησε 26 ασίστ, ενώ στο 2ο ημίχρονο βελτίωσε και το ποσοστό στα τρίποντα, ολοκληρώνοντας το ματς με 10/24 (41.7%).

Βαλένθια - Μπαρτσελόνα: Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο κρίθηκε στο επίπεδο των λαθών και των κλεψιμάτων. Τα πρώτα ανήκουν στην Μπαρτσελόνα (10) και τα δευτέρα στην πλευρά της Βαλένθια (9).

Η Μπάρτσα έμεινε στο προβάδισμα των 8 πόντων στο ξεκίνημα (16-8) και μετά ανέλαβε δράση η Βαλένθια. Έκανε το ένα κλέψιμο μετά το άλλο και με επί μέρους 19-7 ανέτρεψε το σκορ (27-23).

Και όλα αυτά με τη Βαλένθια να μετράει μόλις 2/15 τρίποντα, αλλά και μόνο ένα λάθος σε 20 αγωνιστικά λεπτά.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε την Μπαρτσελόνα να ανακάμπτει στο ματς, κατάφερε να προηγηθεί με 44-42 και το ματς συνεχίστηκε μέχρι το τέλος της περιόδου με τη μορφή ντέρμπι.

Στο ξεκίνημα της 4ης, η Μπάρτσα κατάφερε να αποσπαστεί. Από το 60-59, οι Καταλανοί έκαναν επί μέρους 1-12 και ξέφυγαν με 61-71, χάρη σε τρίποντο του Κάλινιτς. Και άλλη μία... βόμβα τριών πόντων, αυτή τη φορά από τον Λαπροβίτολα, έφερε την ομάδα του στο +11.

Η Βαλένθια επιχείρησε να αντεπιτεθεί, μείωσε μέχρι το 72-79, με το ρολόι να δείχνει 3:11 για το τέλος. Η Μπαρτσελόνα άντεξε χωρίς να δεχτεί μεγάλη πίεση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Με το σκορ στο 60-59, η Μπαρτσελόνα έκανε επί μέρους 3-17 και αποσπάστηκε με 63-76 (35').

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γιαν Βέσελι είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιματα, 2 λάθη σε 27:13.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Κέβιν Πάνγκος ολοκλήρωσε το ματς με 15:33 στο παρκέ και δίχως πόντο (0/1 σουτ).

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Λαπροβίτολα και ο Κάλινιτς μέτρησαν από 13 και ο Πάρκερ 12 πόντους.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Σέμι Οτζελέγε είχε 19 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 26 ασίστ για 19 λάθη της Μπαρτσελόνα.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μπαρτσελόνα είχε νικήσει και στο πρώτο ματς με σκορ 74-70.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Μπαρτσελόνα παίζει στην έδρα της Μπασκόνια (10/3, 19:30), ενώ η Βαλένθια αγωνίζεται στην έδρα της Ομπραδόιρο (10/3, 13:30).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-37, 57-59, 78-88.