Ρεάλ - Μπασκόνια 90-74: Εμφατικό 1-0 για τη «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στην Μπασκόνια, επικρατώντας με 90-74 και κάνοντας εύκολα το 1-0 στη σειρά με τους Βάσκους. Ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στο σκοράρισμα ο Ρογκαβόπουλος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζονται για την επιστροφή της στο Final 4, επικρατώντας της Μπασκόνια με το εμφατικό 90-74 στο WiZink Center. Η ομάδα του Τσους Ματέο δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους Βάσκους και έκανε εύκολα το 1-0.

Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος σημείωσε 14 πόντους και ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στο σκοράρισμα στη EuroLeague.

Το ματς

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο και έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά με τον Ντζάναν Μούσα να διαμορφώνει το 21-11 από τη γραμμή των βολών στο 5:20, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 26-17. Το δίδυμο των Χεζόνια (9π.) - Μούσα (8π.) κουβάλησε επιθετικά τους Μαδριλένους που επέμειναν στο μακρινό σουτ (4/10 τρίπ.) και μοίρασαν έξι ασίστ απέναντι στους Βάσκους που ήταν άστοχοι πίσω από τα 6μ.75 (2/10 τρίπ.) και έκαναν έξι λάθη.

Στη συνέχεια ο Ρούντι Φερνάντεθ σκόραρε για το +17 διαμορφώνοντας το 42-25 στο 15' ωστόσο η Μπασκόνια αντέδρασε και μείωσε στο 48-37 του ημιχρόνου με τον Σεντεκέρσκις. Η ομάδα του Τσους Ματέο διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση κόντρα στους Βάσκους που στηρίχθηκαν κυρίως στις πρωτοβουλίες του Μάρκους Χάουαρντ (12π.), βρίσκοντας λύσεις με τον Κοστέλο και τον Ρογκαβόπουλο.

Πάντως οι γηπεδούχοι έκαναν δυναμικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε έκανε το 61-40 με 2/2 βολές στο 24'. Τα back-to-back τρίποντα του Ρογκαβόπουλου κράτησαν όρθια την Μπασκόνια (66-50) ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 70-53 για τους γηπεδούχους. Σε κάθε περίπτωση, η Ρεάλ Μαδρίτης δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασε στη νίκη με 90-74, ανοίγοντας λογαριασμό στη σειρά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 48-37, 70-53, 90-74.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο ξεκίνημα της Ρεάλ Μαδρίτης στην τρίτη περίοδο. Οι Blancos έχτισαν διαφορά ασφαλείας, με τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε να διαμορφώνει το 61-40 στο 24', κάνοντας σωστή διαχείριση ως το φινάλε και φτάνοντας στο 1-0

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ντζάναν Μούσα ηγήθηκε επιθετικά της Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Μπασκόνια, γεμίζοντας τη στατιστική του με 16 πόντους, τρία ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 17:21.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τάντας Σεντεκέρσκις δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά την Μπασκόνια αφού έμεινε στους 3 πόντους σε 26 λεπτά.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣH ΤΟΥ: Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έδωσε λύσεις στην επίθεση της Μπασκόνια, σημειώνοντας 14 πόντους με 1/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα, δυο ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο σε 22:32.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Βενσάν Πουαριέ βοήθησε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 10 πόντους και επτά ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μπασκόνια επιχείρησε 41 τρίποντα και 26 δίποντα!

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου την προσεχή Πέμπτη (25/4) στο Game 2 της σειράς.

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια 1-0

Game 1: Ρεάλ - Μπασκόνια 90-74
Game 2: Ρεάλ - Μπασκόνια (25/4, 22:00)
Game 3: Μπασκόνια - Ρεάλ (1/5, 20:30)
Game 4: *Μπασκόνια - Ρεάλ (3/5, 20:30)