Μονακό-Φενέρμπαχτσε 93-88: Ο Λόιντ τελείωσε τη δουλειά και σφράγισε το 1-1

Ο Τζόρνταν Λόιντ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της Μονακό και πέτυχε μεγάλο τρίποντο στα 10", γράφοντας το τελικό 93-88 και κάνοντας το 1-1 στη σειρά με τη Φενέρμπαχτσε.

Η Μονακό επικράτησε με 93-88 της Φενέρμπαχτσε και ισοφάρισε τη σειρά (1-1) των play off της EuroLeague σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από ανατροπές και το μεγάλο τρίποντο του Λόιντ στα τελευταία δευτερόλεπτα που προσυπέγραψε τη νίκη των Μονεγάσκων.

Το ματς

Η Μονακό βρήκε ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στη Φενέρμπαχτσε και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά όταν ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 21-11 στο 5'. Μάλιστα ο Τζαρόν Μπλόσομγκεϊμ σκόραρε για το +16 (27-11, 7') υπέρ των Μονεγάσκων που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 31-21.

Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς βρήκαν λύσεις με το μακρινό σουτ σε αυτό το διάστημα (4/6 τρίπ.) κόντρα στη Φενέρμπαχτσε που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Τάιλερ Ντόρσεϊ (11π.). Στη συνέχεια πάντως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 39-36 με το τρίποντο του Γκούντουριτς όμως η Μονακό ξέφυγε ξανά με διψήφια διαφορά (50-40, 18') και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 54-50.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν πέτυχε 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και κράτησε όρθια την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που δεν επέτρεψε στη Μονακό να ξεφύγει. Μάλιστα ο Ντόρσεϊ με συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 62-65 και έφτασε τους 22 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου όπου η Φενέρμπαχτσε έκανε επιμέρους σκορ 11-24 και προηγήθηκε με 65-74 στο 30'!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Μπλόσομγκεϊμ να μειώνει σε 74-75. Ο Ντόρσεϊ σκόραρε ξανά για το 77-79 όμως η Μονακό απάντησε με σερί 6-0 για το 83-79 στα 2:45 για το φινάλε. Ο Γκούντουριτς έφερε το ματς στα ίσα με 1/2 βολές στο 1:30 (85-85) αλλά οι γηπεδούχοι πέτυχαν πέντε αναπάντητους πόντους για το 90-85 στα 39". Ο Τζόρνταν Λόιντ το πήρε πάνω του, σκοράροντας μεγάλο τρίποντο για το 93-88 στα 10", κλειδώνοντας τη νίκη της Μονακό και το 1-1 στη σειρά!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-21, 54-50, 65-74, 93-88.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Φενέρμπαχτσε έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 90-88 με τον Σκότι Γουίλμπεκιν στα 32" ωστόσο ο Τζόρνταν Λόιντ ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για το τελικό 93-88 στο Πριγκιπάτο.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας βοήθησε πολύ στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους (5/6 βολ., 2/4 δίπ., 3/4 τρίπ.), δυο ριμπάουντ, δυο ασίστ, δυο κλεψίματα και πέντε κερδισμένα φάουλ σε 19:44.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς έμεινε στους 2 πόντους με 1/3 σουτ και δυο λάθη σε 10:18.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣH ΤΟΥ: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε μεγάλη εμφάνιση με 25 πόντους, 6/8 τρίποντα, ένα ριμπάουντ και μόλις ένα λάθος σε 27:11.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζόρνταν Λόιντ τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, πέντε ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 52.4% της Μονακό στο τρίποντο.

Μονακό - Φενέρμπαχτσε 1-1

Game 1: Μονακό - Φενέρμπαχτσε 91-95 (παρ.)
Game 2: Μονακό - Φενέρμπαχτσε 93-88
Game 3: Φενέρμπαχτσε - Μονακό (1/5, 20:45)
Game 4: Φενέρμπαχτσε - Μονακό (3/5, 20:45)
Game 5: *Μονακό - Φενέρμπαχτσε