Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 80-82: Το φάουλ που δόθηκε στον Πάρκερ και έκρινε το ματς (vid)

Το τελευταίο σουτ του Πάρκερ.
Ο Τζαμπάρι Πάρκερ κέρδισε τρεις βολές στο τέλος του χρόνου της παράτασης, με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί με 83-80 και να κάνει το 2-1 απέναντι στον Ολυμπιακό.

Η τελευταία φάση της παράτασης της αναμέτρησης Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα έκρινε τον τελικό νικητή (82-80) και προκάλεσε πολλές διαμαρτυρίες από τους «ερυθρόλευκους».

Ο Πάρκερ ανέλαβε να πάρει το τελευταίο σουτ της Μπάρτσα, αντίπαλός του ήταν ο Φιλίπ Πετρούσεφ. Ο Πάρκερ σηκώθηκε σχεδόν στο τέλος του χρόνου, οι διαιτητές καταλόγισαν φάουλ, για τρεις βολές.

Οι διαιτητές είδαν τη φάση στο ριπλέι, αλλά για να τσεκάρουν το χρόνο που απέμενε στον Ολυμπιακό. Ο Πάρκερ ευστόχησε στις δύο πρώτες, αστόχησε στην τρίτη και ο χρόνος τελείωσε με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί για το 2-1.