Χίμκι-Ζαλγκίρις 85-77

Νίκος Καρφής
Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε το 2/2 στη Euroleague, αφού επικράτησε της Ζαλγκίρις με 85-77. Σπουδαίο ματς οι Ρόμπινσον (19π. 10 ριμπ) και Γιανκούνας (24π., 8 ριμπ.).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας οδήγησε την Χίμκι στη δεύτερη σερί νίκη της στην Euroleague κόντρα στην Ζαλγκίρις του Γιασικεβίτσιους (85-77), έχοντας τον Ρόμπινσον σε μεγάλη βραδιά (19 πόντοι και 10 ριμπάουντ). Συγκινητικός και ο Γιανκούνας (με τον 17ο πόντο του στο ματς πέρασε στην 8η θέση των σκόρερ της Euroleague) με 24 πόντους.

Ο Σβεντ δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος, αφού είχε 5/21 σουτ εντός πεδιάς.

Το ματς

H Ζαλγκίρις μπήκε κεφάτη στο ματς και προηγήθηκε με 0-6 χάρη στον Γιανκούνας. Η Χίμκι δεν πτοήθηκε με αυτό το ξεκίνημα, ανέβασε ρυθμό και με ένα σερί 11-0 μετέτρεψε το 7-10 σε 18-10 στο 7’ με το δίποντο του Ρόμπινσον. Oι Λιθουανοί προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά το μόνο που κατάφεραν είναι να μειώσουν σε 21-15 (10’), με πρωταγωνιστή τον Τουπάν. Η ομάδα του Σάρας είχε 0/5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι είχαν άγριες διαθέσεις στην δεύτερη περίοδο και εκτόξευσαν τη διάφορά στο 31-17 με τον τρίποντο του Άντερσον στο 12’. Το σύνολο του Σάρας πήγε το ματς στο - 9 (34-25) με το καλάθι του Ουάιτ στο 14’. Το σκηνικό δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να κρατάνε τη διαφορά και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το σκορ στο 46-36. Οι Σβεντ και Ρόμπινσον ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Μπαρτζώκα στο ημίχρονο με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Γιανκούνας από την άλλη πλευρά είχε 16 πόντους.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα θέλησαν να καθαρίσουν νωρίς το ματς, με τον Μάλκολμ να κάνει το 54-40 στο 23’ και να φτάνει στους 14 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν άφησαν την Χίμκι να ξεφύγει ακόμα περισσότερο και ο Γιανκούνας σκόραρε για το 57-48 στο 26’. To τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το έμμεσο τρίποντο του Ουάιτ που διαμόρφωσε το 63-53. Μέχρι εκείνη τη στιγμή οι Λιθουανοί είχαν 0/11 τρίποντα.

Ένα γρήγορο 5-0 της Χίμκι έφερε σε δύσκολη θέση την Ζαλγκίρις στην τελευταία περίοδο. Όμως η Ζαλγκίρις συνήλθε γρήγορα και έκανε το 73-66 στο 35’ με τον συνήθη ύποπτο Γιανκούνας. Ο Καβαλιάουσκας έγραψε το 80-73 στο 38’ και ανάγκασε τον Σάρας να πάρει timeout, ενώ λίγο αργότερα ο Πάνγκος έκανε το 82-76 (39’). Η Ζαλγκίρις πάλεψε, όμως ένα κλέψιμο του Τζένκινς στον Βαλίνσκας, 48 δευτερόλεπτα για το τέλος κλείδωσε τη νίκη (85-77) για τους γηπεδούχους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χιμκι έμεινε ψύχραιμη στο τέλος που η Ζαλγκίρις μείωσε απειλητικά σε 82-76 και με το κλέψιμο του Τζένκινς κλείδωσε το ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Tόμας Ρόμπινσον είχε 19 πόντους (9/15 δίποντα και 1/3 βολές) και 10 ριμπάουντ σε μια φοβερή εμφάνιση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάλκολμ τελείωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μιλάκνις είχε 0/6 σουτ και δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 82-76 48 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Τζένκινς έκλεψε τη μπάλα από τον Βαλίνσκας, ενώ στην επόμενη φάση ο Μάρκοβιτς έκανε 2/2 βολές και καθάρισε το ματς

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι το ποσοστό στις βολές (13/22, 59%), ενώ η Ζαλγκίρις την αστοχία της στα τρίποντα (3/19, 15%).

Τα Δεκάλεπτα: 21-15, 46-36, 63-53, 85-77