Ζαλγκίρις-Ρεάλ 66-87

Νίκος Καρφής
Η Ρεάλ έμεινε αήττητη για 4η σερί αγωνιστική στην Euroleague, αφού πέρασε σαν σίφουνας (87-66) από την έδρα της Ζαλγκίρις. Κορυφαίος ο Ντόντσιτς (28π., 9 ριμπ, 4 ασίστ).

Η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να σταματήσει την ξέφρενη πορεία της Ρεάλ στη φετινή Euroleague, με τους Μαδριλένους να φτάνουν στην 4η νίκη τους (87-66) σε 4 ματς.

Κορυφαίος για την ομάδα του Λάσο ο Ντόντσιτς με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τη Ζαλγκίρις 20 είχε ο Πάνγκος.

Το ματς

Η Ρεάλ μπήκε φουριόζα στο ματς, επέβαλλε τον ρυθμό της και έγραψε το 2-8 με 6 πόντους του Αγιόν, όμως ένα timeout του Γιασικεβίτσιους ξύπνησε τη Ζαλγκίρις. Ο Πάνγκος ανέλαβε δράση στο τέλος του δεκαλέπτου και με 5 σερί πόντους, έγραψε το 16-18 (10'), φτάνοντας τους 7.

Οι δύο ομάδες αντιμετώπισαν δυσκολίες να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι στα δύο πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Τουπάν κατάφερε να μειώσει στον πόντο (20-21, 13'). Οι παίκτες του Σάρας ισοφάρισαν με τον Ουλανόβας σε 28-28 (17'), όμως ένα σερί 10-0 των Μαδριλένων εκτόξευσε τη διαφορά (28-38). Τελικά το σκορ του ημιχρόνου ήταν 31-40, με τον Αγιόν να βάζει ένα πολύ δύσκολο καλάθι. Η ομάδα του Λάσο σούταρε με 6/13 (46%) στα πρώτα 2 λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 με το τρίποντο του Ματσιούλις 31-43 (21'). Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να μειώσει, αλλά οι 5 σερί πόντοι του Ντόντσιτς έγραψαν το 38-52 στο 25'. Ο Ντόντσιτς με 2/2 βολές έκανε το 44-63 στο 29΄, βάζοντας τους γηπεδούχους στα σχοινιά. H Zαλγκίρις κατάφερε να κάνει το 50-63 στο τέλος του δεκαλέπτου με τον Ράιτ.

Η Ρεάλ έλεγξε απόλυτα το ματς στη συνέχεια, ανέβασε τη διαφορά στους 20 (53-73) με τον Τέιλορ στο 33' και κλείδωσε την νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ είχε 15/31 τρίποντα, μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ (31 αντί 26), μοίρασε 23 ασίστ έναντι 13 της αντιπάλου της, ενώ διαχειρίστηκε έξοχα τη διαφορά που πήρε.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντόντσιτς τελείωσε το ματς με 28 πόντους (5/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 6/6 βολές), 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, όντας ο κορυφαίος του ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Αγιόν είχε 15 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μίσιτς δεν βοήθησε καθόλου, αφού σε 22 λεπτά είχε 0/5 εντός πεδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Τέιλορ με 2 σερί τρίποντα μετέτρεψε το 53-67 σε 53-73 και... καθάρισε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις τα τρίποντα (5/19, 26%) και τις μόλις 13 ασίστ, ενώ η Ρεάλ τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 50-63, 66-87