Ζαλγκίρις-Εφές 91-83

Νίκος Καρφής
H Ζαλγκίρις Κάουνας, αν και τρόμαξε στο τέλος, νίκησε με 91-83 την Εφές και έφτασε στο 5-4 στην Euroleague. Κορυφαίος ο Ουλάνοβας με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Εφές προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς με την Ζαλγκίρις, όμως η τελευταία άντεξε, επικράτησε με 91-83 και έφτασε στο 5-4. Σπουδαίο ματς έκανε ο Ουλάνοβας με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την άλλη η Εφές έπεσε στο 2-7.

Το ματς

O Άνταμς ξεκίνησε ζεστός με 5 πόντους και έγραψε το 5-9 στο 3', αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε και έφερε γρήγορα το ματς στα ίσα με το δύσκολο καλάθι του Ουλάνοβας (13-13, 6'). Ο Άνταμς φορτώθηκε νωρίς με 2 φάουλ, κάτι που ανάγκασε τον Περάσοβιτς να τον αποσύρει. Αυτό έδωσε ώθηση στους Λιθουανούς, οι οποίοι με το κάρφωμα του Ουάιτ έκαναν το 22-18 στο 8'. Η Εφές δεν πτοήθηκε και με το τρίποντο του Σίμον στην τελευταία φάση του δεκαλέπτου, έγραψε το 22-26.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μπήκε ορεξάτη στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους 11-2, έκανε το 33-28 με το καλάθι του Γιανκούνας στο 13'. To σύνολο του Περάσοβιτς ανέβασε ρυθμο, έσφιξε λίγο την άμυνα της και μείωσε σε 38-36 με το καλάθι του ΜακΚόλουμ. Ο Ουλάνοβας συνέχισε το σπουδαίο ματς, αφού έγραψε το 42-36 με τον 15ο πόντο του. O Ντράγκιτς ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (47-44). Η Ζαλγκίρις μάζεψε 21 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο αντί 12 των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Ντέιβις που έφυγε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε, έγραψαν το 56-49 στο 25'. Ο Γιανκούνας με 4 σερί πόντους, διατήρησε τη διαφορά στο +5 (60-55), αλλά ο Άνταμς γρήγορα μείωσε σε 60-59 στο 29'. Το δεκάλεπτο έληξε με την βολή του Ντράγκιτς (66-61).

Ο Ντέιβις με δύο εκπληκτικά καρφώματα στο τέταρτο δεκάλεπτο, διαμόρφωσε το 71-61, κάτι που ανάγκασε τον Περάσοβιτς να καλέσει timeout. Ο αρχηγός της Ζαλγκίρις, Γιανκούνας, έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (78-66) με δύο σερί δίποντα. Οι φιλοξενούμενοι δεν επηρεάστηκαν και έκαναν το 84-79 με τον Άνταμς στο 37'. O Nτάνστον με κάρφωμα μείωσε ακόμα περισσότερο σε 86-83. Η Εφές έτρεξε ένα μικρό σερί 5-0, έκανε το 91-83 και τελείωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις άντεξε στην αντεπίθεση της Εφές στο τέλος, πήρε περισσότερα ριμπάουντ (35-25) και μοίρασε περισσότερες ασίστ (25-18).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουλάνοβας είχε 22 πόντους (5/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 32 στην αξιολόγησης

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιανκούνας ανέβηκε στο τέλος, έβαλε κρίσιμα καλάθια και τελείωσε με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΜακΚόλουμ είχε μόλις 3 πόντους και 3 ασίστ σε 15 λεπτά, ενώ έκανε και 2 λάθη. Κακή εμφάνιση για τον γκαρντ των Τούρκων.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές το ποσοστό εντός πεδιάς (19/39) και την αδυναμία της να περιορίσει τους Ουλανόβας στη αρχή και Γιανκούνας στο τέλος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Ζαλγκίρις μετέτρεψε το 86-83 σε 91-83 στο τελευταίο λεπτό και καθάρισε το ματς

Τα Δεκάλεπτα: 22-26, 47-44, 66-61, 91-83