Μπάμπεργκ - Βαλένθια 83-82

Κάτια Πετροπούλου
Η Μπάμπεργκ επέστρεψε από το -16 (50-66) και υποχρέωσε την Βαλένθια στην 5η της σερί ήττα στη διοργάνωση (83-82). Κορυφαίος ο Χίκμαν (26π.), μοιραίος ο Πλάις.

Απίστευτο φινάλε στην Βαμβέργη!

Όλα έδειχναν πως η Βαλένθια θα φύγει νικήτρια από την «Brose Arena», αλλά η Μπάμπεργκ είχε διαφορετική γνώμη κι επικράτησε με 83-82!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά και με 16 πόντους (50-66, 29), αλλά οι παίκτες του Τρινκιέρι έκαναν τη μεγάλη ανατροπή, με επιμέρους σκορ 31-16 στην 4η περίοδο.

Ο Πλάις ήταν... μοιραίος, καθώς με το σκορ στο 80-82 και 15'' να απομένουν, έκανε φάουλ στον Χίκμαν, που προσπάθησε για τρίποντο, με αποτέλεσμα ο Αμερικανός γκαρντ να ευστοχήσει σε 3/3 βολές.

Ο Χίκμαν έφτασε τους 26 πόντους, ενώ από την άλλη ξεχώρισε ο Γκριν με 17. Ο Νίκος Ζήσης σε 24:56 είχε 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Στο πρώτο μέρος η Βαλένθια με... οδηγό τα τρίποντα (7/10) και τον Τόμας που ήταν κυρίαρχος κάτω από τη ρακέτα, κατάφερε να φτάσει μέχρι και σε διψήφια διαφορά. Μέχρι το 5ο λεπτό η Μπάμπεργκ ήταν μπροστά (13-8), αλλά οι φιλοξενούμενοι με σερί 10-0 πέρασαν μπροστά (16-21, 8'). Σάστρε, Ρούντεθ και Γκριν... εκτέλεσαν πίσω από τα 6.75, για να πάνε τη διαφορά στο +11 (32-43). Ο Χίκμαν, ωστόσο, που είχε φτάσει τους 17 πόντους στο ημίχρονο, μείωσε για την Μπάμπεργκ σε 41-47 (20').

Στην τρίτη περίοδο η Μπάμπεργκ δεν κατάφερε να δημιουργήσει (0ασ.), με την Βαλένθια να παίρνει 10 ριμπάουντ (έναντι 5) και να συνεχίζει το... βιολί της με τα τρίποντα (10/15). Αποτέλεσμα το επμέρους σκορ να είναι στο 11-19, και η «ταρόνχα» να φτάσει τη διαφορά στο +16 (50-66), λίγο πριν το 30' (52-66). Κι εκεί που όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα φύγουν νικητές, η Μπάμπεργκ αρνήθηκε να τα παρατήσει και με κομβικούς τους Χίκμαν, Τέιλορ και Ρούμπιτ έφτασε στην ανατροπή (επιμέρους 31-16). Ο Πλάις ειδικά έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν τη νίκη και να «καταδικάσει» την Βαλένθια στην 5η σερί της ήττα, όταν έκανε φάουλ στο τρίποντο που επιχείρησε ο Χίκμαν, με αποτέλεσμα να βάλει και τις τρεις βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ό,τι δεν έκανε η Μπάμπεργκ στο ματς, και κυρίως στην 3η περίοδο, το έκανε στην τελευταία. Δηλαδή, δημιούργησε, πήρε ριμπάουντ και τελείωνε τις φάσεις. Οι γηπδούχοι είχαν 10 επιθετικά ριμπάουντ (3 η Βαλένθια), 5 κλεψίματα και λιγότερα λάθη (8-13).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρίκι Χίκμαν ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους (3/4δ., 5/8τρ., 5/6β.), 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 0 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ρούμπιτ είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Τέιλορ 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ράιτ σε περίπου 20 λεπτά είχε 2 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το φάουλ του Πλάις στον Χίκμαν, που πήγε για τρίποντο στο φινάλε και με το σκορ στο 80-82, με τον Αμερικανό γκαρντ να βάζει 3/3 βολές και να δίνει τη νίκη στην Μπάμπεργκ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια το γεγονός ότι δεν μπόρεσε να επισφραγίσει τη νίκη και η Μπάμπεργκ τις 0 ασίστ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα... ακροβατικά του Γκριν!

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 41-47, 52-66, 83-82