Μπασκόνια - Μάλαγα 88-82

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπασκόνια επικράτησε της Μάλαγα με 88-82 κι έφτασε τις πέντε νίκες σε επτά ματς στην Euroleague με τον Πέδρο Μαρτίνεθ στην άκρη του πάγκου!

Οι Βάσκοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα της Ανδαλουσίας στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα της στη regular season.

Ο αγώνας

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, άρχισε το ματς με σερί 8-0, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Μπομπουά σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έκανε το 16-6 στο 4'50" ενώ ο Πουαριέ ανέβασε τη διαφορά στο +14 (27-12) με τη λήξη της πρώτης περιόδου στη Fernando Buesa Arena. Η Ουνικάχα προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε πόντους στην επίθεση με τους Βαζίνσκι, ΜακΚάλουμ και μείωσε σε 36-34 (18'29").

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 41-36 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν την τρίτη περίοδο με σερί 8-0 και προηγήθηκαν 41-44 με το γκολ-φάουλ του Σουάρεθ! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (59-56, 30') όμως οι πρωτοβουλίες του Τίμα στο τέταρτο δεκάλεπτο έβαλαν την Μπασκόνια μπροστά στο σκορ με +9 (79-70). Η Μάλαγα προσπάθησε να βρει λύσεις στην επίθεση με τον Βαζίνσκι (84-79, 38'20") όμως η Μπασκόνια κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι επικράτησε με 88-82.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια σούταρε με 67.7% στο δίποντο (23/44) και 44% στο τρίποντο (11/25).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιάνις Τίμα πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του με την Μπασκόνια, έχοντας 24 πόντους με 1/3 βολές, 4/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 ριμπάουντ σε 30:50.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι έμεινε στους 2 πόντους με 1/4 δίποντα σε 14'29".

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ματ Τζάνινγκ βοήθησε την Μπασκόνια με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 28:49.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η άμυνα της Μπασκόνια στο τελευταίο πεντάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τα 14 λάθη, η Ουνικάχα την απόδοσή της στην πρώτη περίοδο (27-12)

Tα δεκάλεπτα: 27-12, 41-36, 59-56, 88-82.