ΤΣΣΚΑ-Μακάμπι 101-86

Νίκος Καρφής
Έχοντας τον Ντε Κολό σε σπουδαία βραδιά με 26 πόντους και 33 βαθμούς στην αξιολόγηση, η ΤΣΣΚΑ νίκησε με 101-86 την Μακάμπι και κατάφερε να φτάσει στο 10-2 για την 12η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μακάμπι προσπάθησε για την ανατροπή κόντρα στην ΤΣΣΚΑ σε ματς για την 12η αγωνιστική της Euroleague, όμως οι Ρώσοι επικράτησαν με 101-86 και έφτασαν στο 10-2. Οι Ισραηλινοί έπεσαν στο 7-5.

Για το σύνολο του Ιτούδη κορυφαίος ήταν ο Ντε Κολό με 26 πόντους, ενώ ο Σέρχιο έκανε double double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Σπάχια ο Κόουλ είχε 24.

To ματς

O Μπόλντεν με τρίποντο έγραψε το 5-7, αλλά η ΤΣΣΚΑ πήρε με το καλάθι του Ντε Κολό στο 5'. Ο Γάλλος γκαρντ πήρε μπρος στη συνέχεια και με 4 σερί πόντους, έκανε το 17-13, αναγκάζοντας τον Σπάχια να καλέσει timeout. H Μακάμπι πήρε προβάδισμα με τον Κέιν (19-20), αλλά ο Ντε Κολό με δύο βολές έγραψε το 21-20 που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Ιτούδη ανέβασε ρυθμό και με ένα επιμέρους 10-2. έγραψε το 31-22 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με τον Κλάιμπερν. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και ο Χίγκινς κατάφερε να δώσει προβάδισμα 16 πόντων στους Ρώσους (40-24, 16'). Ο Τζάκσον έριξε τη διαφορά στους 13 (47-34) στο 19'. Ο Χάινς διαμόρφωσε το 49-34 στο ημίχρονο, με τους Ρώσους να έχουν 15 ασίστ στα 20 πρώτα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε υψηλούς ρυθμούς, αφού ο Κλάιμπερν κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 18(56-38). Ο Τάιους με 4 σερί πόντους μείωσε σε 65-50 στο 27'. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, όμως ο Κουρμπάνοφ με εκπληκτικό κάρφωμα έδωσε στην τρίτη περίοδο ένα μαγικό τέλος, αφού έκανε το 72-57.

Η Μακάμπι μπήκε φουριόζα στην τέταρτη περίοδο και έριξε τη διαφορά στους (72-63) με τον Κοέν. Ο Ντε Κολό σκόραρε για 78-65, όμως ο Κοέν κατάφερε να δώσει και πάλι ελπίδες στην Μακάμπι, αφού σκόραρε για το 81-74 στο 36'. Ο Μπόλντεν με μια βολή έκανε το το 90-82 στο 39', ενώ ο Κόουλ ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Ντε Κολό ήταν ψύχραιμος στις βολές στο τέλος και έτσι η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο τελικό 101-86.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ διατήρησε την ψυχραιμία της στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν πίεσε για την ανατροπή η Μακάμπι, ενώ σούταρε με 14/22 στα τρίποντα

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντε Κολό σταμάτησε στους 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε double double με 15 πόντους και 11 ασίστ, βοηθώντας στη νίκη της ΤΣΣΚΑ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζάκσον είχε μόλις πέντε πόντους με 1/11 σουτ και δεν κατάφερε να βοηθήσει την Μακάμπι.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντε Κολό με 3 βολές έκανε το 92-86, 95-86, 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κλείδωσε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι τα 6/18 τρίποντα και το κακό δεύτερο δεκάλεπτο (28-14), ενώ η ΤΣΣΚΑ τίποτα.

ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εκπληκτική πάσα του Ντε Κολό και το φοβερό κάρφωμα του Κουρμπάνοφ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 49-34, 72-57, 101-86