Μάλαγα-Βαλένθια 83-85 (vid)

Η Βαλένθια (5-11) βρέθηκε να χάνει 56-39 (23') από τη Μάλαγα (7-9), αλλά χάρη στον Σαμ Φαν Ρόσομ (15π, 7ασ.) αντέδρασε και πήρε τη νίκη με 83-85.

Μπορεί η Μάλαγα πριν 3 μέρες να νίκησε για το ισπανικό πρωτάθλημα, αλλά στην Euroleague επικράτησε η Βαλένθια (83-85). Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα επέστρεψαν από το -17 (56-39, 23') και πέτυχαν τη δεύτερη σερί νίκη με πρωταγωνιστή τον Σαμ Φαν Ρόσομ (15π., 7ασ.).

Η αναμέτρηση στο πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μία απόλυτη ισορροπία με τους γηπεδούχους απλά να βρίσκονται κάποια στιγμή στο +4 (17-13, 8') με καλάθι του Τζέιμς Όγκουστιν. Η Βαλένθια με 3/6 τρίποντα κρατιόταν κοντά στο σκορ και πολύ γρήγορα ισοφάρισε (19-19, 10').

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς στην δεύτερη περίοδο συνδέθηκε με το αντίπαλο καλάθι κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα το 39-33 (16'). Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν λύσεις (Έρικ Γκριν 1/7 σουτ στο ημίχρονο) και με δύο συνεχόμενα καλάθια του Τζεφ Μπρουκς το ημίχρονο έκλεισε με 48-39.

Η Βαλένθια δεν είχε την παραμικρή διάθεση να εγκαταλείψει την προσπάθεια της και πατά το 56-39 (23') αντέδρασε. Με πρωταγωνιστές του Ράφα Μαρτίνεθ, Σαμ Φαν Ρόσομ και Άαρον Ντούρνεκαμπ πλησίασαν σε 64-61 (29').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβηκε η ένταση με αποτέλεσμα να υπάρχει αρκετός εκνευρισμός εκατέρωθεν. Ο Βέλγος γκαρντ της Βαλένθια συνέχισε να δημιουργεί και να σκοράρει κατ' εξακολούθηση και με δικό του τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του (72-74, 34'). Οι Ανδαλουσιανοί όμως ανέβασαν την πίεση στην άμυνά τους, ο Γκριν συνέχισε να αστοχεί ενώ στην άλλη πλευρά ο Νέντοβιτς με τον 23ο πόντο του έκανε το 81-79 (38'). Ο Μαρτίνεθ ψύχραιμος ισοφάρισε στους 83 πόντους με 30'' να μένουν και τον μιμήθηκε μετά από καλή άμυνα ο Γκριν για να χαρίσει τη νίκη στη Βαλένθια σε μία κακή προσωπική βραδιά (1/10 σουτ).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές ήταν ανώτεροι σε δίποντα (51.2%-63.2%) και τρίποντα (37.5%-47.4%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σαμ Φαν Ρόσομ σε 30:28 είχε 15 πόντους (2/2δ., 3/5τρ., 2/2β.), 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άνταμ Βαζίνσκι είχε 6 πόντους με άσχημα στατιστικά (2/8 σουτ) αν και βοήθησε σε ριμπάουντ (3) και ασίστ (3).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Φυσικά η καλή άμυνα της Βαλένθια, οι 2/2 βολές του Έρικ Γκριν και η κακή επιλογή του Όγκουστιν στο τέλος για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ράφα Μαρτίνεθ με 17 πόντους και Τίμπορ Πλάις με 12 πόντους κι 8 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μάλαγα την αδικαιολόγητη χαλάρωση όταν βρέθηκε στο +17. Η Βαλένθια τίποτα απολύτως.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή άλεϊ ουπ συνεργασία των Νέντοβιτς και Όγκουστιν για το κάρφωμα του Αμερικανού σέντερ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 48-39, 69-65, 83-85