Μπαρτσελόνα - ΤΣΣΚΑ 85-72

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπαρτσελόνα (6-10) πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή της και επικράτησε της ΤΣΣΚΑ (12-4) με 85-72 πριν από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (11/1).

Η Μπαρτσελόνα έχει σφυγμό κι απέδειξε κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας ότι ουδείς μπορεί να την υποτιμήσει! Οι «μπλαουγκράνα» έπαιξαν πιεστική άμυνα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους Ρώσους, προηγήθηκαν με +20 πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου (75-55, 32'49") και πανηγύρισαν την έκτη εφετινή νίκη τους, στέλνοντας μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση ότι θα εξαντλήσουν τις πιθανότητές τους για τα playoffs, καλύπτοντας το χαμένο έδαφος στον β' γύρο της regular season.

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα βρήκε λύσεις στην επίθεση με το μακρινό σουτ στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων, όταν ο Πάου Ρίμπας σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και διαμόρφωσε το 19-9 στο 6'04". Τελικά οι Καταλανοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 25-17, έχοντας 9 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε αυτό το διάστημα κόντρα στην «ομάδα του στρατού» που σούταρε 0/3 τρίποντα. Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα, προηγήθηκε με +15 (33-18, 12'52") με τους πέντε σερί πόντους του Σάσα Βεζένκοφ και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 47-42, με κορυφαίο τον Τομά Ερτέλ (8π., 5ασ.). Ο Νάντο ντε Κολό μείωσε σε 53-50 για την ΤΣΣΚΑ στο 24'27" όμως η Μπαρτσελόνα έκανε επιμέρους σκορ 11-2 (64-52, 29'52") κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 66-55. Μάλιστα ο Πέτερι Κόπονεν εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (75-55, 32΄49") για τους Καταλανούς που επικράτησαν με 85-72 και πλέον έχουν μπροστά τους τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και μοίρασε 24 ασίστ αντί 15 της ΤΣΣΚΑ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τομά Ερτέλ τελείωσε το ματς με 12 πόντους και 8 ασίστ ενώ ο Πέτερι Κόπονεν ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα με 13 πόντους.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άνταμ Χάνγκα μέτρησε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 22:23.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουίλ Κλάιμπερν είχε 4 πόντους με 1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το επιθετικό ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα στα τέλη της τρίτης περιόδου και στις αρχές της τέταρτης.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 47-42, 66-55, 85-72.