Εφές-Φενέρ 84-89

Νίκος Καρφής
Η Φενέρ αν και τα χρειάστηκε, κατάφερε να επικρατήσει στο τέλος της Εφές με 89-84 και να φτάσει στο 13-6. Κορυφαίος ο Ουαναμέικερ με 18 πόντους και 8 ασίστ, στους 29 ο Ντάγκλας.

Στο 13-6 βρίσκεται πλέον η Φενέρ, η οποία δραπέτευσε με το διπλό (84-89) από την έδρα της Εφές.

Για τους νικητές που εξακολουθούν να μάχονται για το πλεονέκτημα έδρας, ο Ουαναμέικερ είχε 18 πόντους, ενώ ο Ντάγκλας μέτρησε 29 για την Εφές.

Το ματς

Η Εφές αιφνιδίασε την Φενέρ, αφού προηγήθηκε με 10-0 στο 3', πιάνοντας στον ύπνο τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφερε γρήγορα το ματς στα μέτρα της και με τον Γκούντουριτς ισοφάρισε σε 22-22 στο 8'. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 24-24 χάρη σε ένα καλάθι του Ντουβερίογλου.

Η παρέα του Σλούκα πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Ντουβερίογλου εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 (30-43) στο 18'. Ο Μέλι ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου (35-46).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στην τρίτη περίοδο για να μειώσουν την διαφορά και το έκαναν με τον Στίματς (47-54 στο 25'). Όμως η Φενέρ ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +11 (48-59) με τον Τόμπσον.

Το σύνολο του Ομπράντοβιτς είδε τους αντιπάλους τους να πλησιάζουν (67-74) με τον Ντάγκλας στο 34', ενώ λίγο αργότερα ο Βέσελι έγραψε το 70-78. Ο ΜακΚόλουμ μείωσε σε 75-83 για την Εφές στο 38'. Ο Μπατούκ μείσε σε 81-87, 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Ουαναμέικερ με 2 βολές έγραψε το 81-89. Ο Μότουμ με τρίποντο έγραψε το 84-89, αλλά ο Ντάγκλας δεν μπόρεσε να μειώσει κι άλλο, αφού αστόχησε τρίποντο, 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ κράτησε την ψυχραιμία της στο τέλος, όταν πίεσε για την ανατροπή η Εφές, ενώ σούταρε με 11/22 τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουαναμέικερ είχε 18 πόντους και 8 ασίστ, ενώ μάζεψε 31 βαθμούς στην αξιολόγηση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μέλι μέτρησε 14 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντέρικ Μπράουν είχε μόλις 2 πόντους με 1/6 σουτ

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 84-89, ο Ντάγκλας έχασε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο με το σουτ που επιχείρησε, 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές το κακό δεύτερο δεκάλεπτο (11-22), ενώ η Φενέρ τίποτα.

Τα Δεκάλεπτα: 24-24, 35-46, 57-68, 84-89