Μπαρτσελόνα - Αρμάνι Μιλάνο 81-83

Γιάννης Σταυρουλάκης
H Αρμάνι Μιλάνο (7-14) ολοκλήρωσε την ανατροπή στο β' ημίχρονο και πανηγύρισε τη νίκη στο Palau Blaugrana επί της Μπαρτσελόνα (7-14) με 81-83!

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι έχει σφυγμό και το απέδειξε στη Βαρκελώνη επικρατώντας της Μπαρτσελόνα, πιάνοντας τους Καταλανούς στην κατάταξη και σημειώνοντας την τρίτη νίκη της στα τελευταία ματς στη regular season. Από την άλλη πλευρά αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για τους «μπλαουγκράνα».

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Άντε Τόμιτς σκόραρε για το 18-8 (6'57") κι εν συνεχεία διαμόρφωσε το 23-13 στα 1'48" για το τέλος της πρώτης περιόδου κόντρα στην Αρμάνι, φτάνοντας τους 9 πόντους με 4/4 δίποντα και 1/1 βολή σε αυτό το διάστημα! Ο Κλαβέρ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και ανέβασε τη διαφορά στο +11 (28-17, 12'), οι φιλοξενούμενοι κράτησαν επαφή με το σκορ με τους Γκουντάιτις, Πάσκολο (32-28) ωστόσο ο Μοερμάν διαμόρφωσε το 46-34 στα 2'29" για το ημίχρονο. Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 48-42 και προηγήθηκε 54-44 με το τρίποντο του Ναβάρο όμως η Αρμάνι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, κάνοντας επιμέρους σκορ 14-4 για το 58-58 και παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με τον Πάσκολο (58-60, 27'49")! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το φινάλε... Ο Τόμιτς ισοφάρισε σε 81-81 με 2/2 βολές στα 8", ο Μπερτάνς σκόραρε για το 81-83 και οι Κλαβέρ, Μοερμάν αστόχησαν στο φινάλε, με τους Μιλανέζους να πανηγυρίζουν τη σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι Μιλάνο είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, επέστρεψε άμεσα από το -12, άντεξε στην πίεση της Μπαρτσελόνα κι έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκάουντλοκ ηγήθηκε επιθετικά της Αρμάνι, σκοράροντας 20 πόντους με 4/4 βολές, 5/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάβιντε Πάσκολο τελείωσε το ματς με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Πιέρ Οριόλα με 0/4 σουτ εντός πεδιάς σε 13:48.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Αρμάνι στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκανε επιμέρους σκορ 22-14.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρομερό κάρφωμα του Σάντερς.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 62-64, 81-83.