Ζάλγκιρις - Χίμκι 74-84

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Χίμκι (13-9) πέρασε νικηφόρα από το Κάουνας, επικρατώντας της Ζάλγκιρις (13-9) με 74-84 και κράτησε επαφή με την πρώτη τετράδα της κατάταξης. Ένταση μεταξύ Μπαρτζώκα - Γιασικεβίτσιους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε τις τέσσερις νίκες στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις της, υποχρεώνοντας τη Ζάλγκιρις στην πρώτη εντός έδρας ήττα της μετά τις 16 Νοεμβρίου και το 77-97 από την Μπασκόνια!

Ο αγώνας

Η Ζάλγκιρις Κάουνας μπήκε με το... γκάζι πατημένο στη Zalgirio Arena κόντρα στη Χίμκι κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 26-15 έχοντας 4/4 βολές, 5/8 δίποντα και 4/5 τρίποντα με κορυφαίο σκόρερ τον Κέβιν Πάνγκος (12π.). Το τρίποντο του Βαλίνσκας ανέβασε τη διαφορά στο +14 (29-15, 10'34") για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πριν ακολουθήσει το ξέσπασμα του Αλεξέι Σβεντ! Ο Ρώσος γκαρντ είχε 0/3 δίποντα στην πρώτη περίοδο ωστόσο πέτυχε τους 13 από τους 16 πόντους του στο δεύτερο δεκάλεπτο κι έδωσε το προβάδισμα στη Χίμκι, κάνοντας το 38-43 στα 1'19" για τη λήξη του ημιχρόνου! Τα επιθετικά ριμπάουντ (6) έδωσαν λύσεις στους φιλοξενούμενους όμως η Ζάλγκιρις πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 44-43.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, η Χίμκι προηγήθηκε με +6 με τον Γκιλ (46-52, 23'35"), ο Τουπάν έκανε το 57-54 για τη Ζάλγκιρις και ο Σβεντ έγραψε το 59-61 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε όταν ο Σβεντ έκανε το 73-76 με 2/2 βολές, ο Πάγκος αστόχησε για τρεις και ο Χάνεϊκατ σκόραρε από τη γωνία για το 73-79 στα 53", κλειδώνοντας την εκτός έδρας νίκη της Χίμκι. Το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί, ο Χάνεϊκατ σκόραρε για τρεις και οι Μπαρτζώκας - Γιασικεβίτσιους αντάλλαξαν κάποιες... κουβέντες στο φινάλε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι μοίρασε 22 ασίστ αντί 13 της Ζάλγκιρις και υποχρέωσε τους Λιθουανούς σε 13 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Το δίδυμο των Γκιλ, Σβεντ φόρτωσε με 40 πόντους το καλάθι της Ζάλγκιρις, σκοράροντας 20 πόντους έκαστος. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Χάνεϊκατ (17π., 4ριμπ., 4ασ., 4κλ.)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αρτούρας Μιλάκνις είχε 0/1 δίποντο και 0/4 τρίποντα σε 17:27.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάλκολμ Τόμας είχε 6 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Χίμκι και του Σβεντ στο β' δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στη Ζάλγκιρις να ξεφύγει στο σκορ και στη συνέχεια ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζάλγκιρις το ότι σκόραρε 30 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, η Χίμκι την αμυντική λειτουργία της στην α' περίοδο όταν δέχτηκε 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-43, 59-61, 74-84.