Ολυμπιακός - Βαλένθια 80-70 (pics & vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βαλένθια με 80-70 χάρη στον Βασίλη Σπανούλη που είχε 25 πόντους, 9 ασίστ κι ένα λάθος.

Ο Ολυμπιακός αγχώθηκε αλλά νίκησε τη Βαλένθια με 80-70 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας στην Euroleague. Η νίκη είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη με 25 πόντους και 9 ασίστ.

Ο «Kill Bill» ξεκίνησε την αναμέτρηση με 7 πόντους και 4 ασίστ και ο Ολυμπιακός γρήγορα προηγήθηκε με 15-5 (6’). Οι Πειραιώτες έπαιζαν καταπληκτική άμυνα δυσκολεύοντας τους Ισπανούς να εκδηλώσουν επίθεση υπό καλές προϋποθέσεις. Ο Παπανικολάου είχε «δέσει» τον Γκριν και μοναδική απειλή ήταν ο Σαν Εμετέριο.

Οι αλλαγές του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν ανταποκρίθηκαν ειδικά στην άμυνα. Οι παίκτες της Βαλένθια σημάδευαν τους Ουίλτζερ και Ρόμπερτς και βγήκαν κερδισμένοι (24-19, 13’). Ο Σαν Εμετέριο είχε συνδεθεί με το καλάθι (28-26, 15’), ωστόσο η αντίδραση δεν άργησε να έρθει και με μπροστάρη πάλι τον Σπανούλη ο οποίος μοίραζε συνεχώς εύκολα καλάθια στους συμπαίκτες του η διαφορά πήγε στο +8 (40-32, 19’). Η άμυνα όμως σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν τραγική και πολύ γρήγορα η διαφορά επέστρεψε στο όριο (40-39).

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν σοβαροί στα αμυντικά τους καθήκοντα ενώ στην επίθεση ο αρχηγός τους με 7 συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στο +13 (57-44, 26’). Η Βαλένθια έδειξε διάθεση να αντιδράσει, όμως η άμυνα των παικτών του Σφαιρόπουλου φρόντιζε να μην φτάσει σε επικίνδυνα όρια (62-55, 30’).

Αυτό όμως συνέβη στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το second unit των γηπεδούχων δε βοήθησε καθόλου ενώ κι η άμυνα έγινε πιο ευάλωτη με αποτέλεσμα ο Τόμας να μειώσει σε 62-61 (33’). Οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν κολλημένοι στο σκορ και άγχωναν τον Ολυμπιακό (68-67, 37’). Για μία ακόμη φορά όμως ο Σπανούλης πήρε την ομάδα στην πλάτη του και μόνος του έκανε το 72-67 στο 38’.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τη διαφορά την έκανε η προσωπικότητα του Σπανούλη και η συνολική άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε δίποντα (63.2%-47.7%), ριμπάουντ (34-24) και ασίστ (14-10).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης σε 28:39 είχε 25 πόντους (9/13δ. 1/3τρ., 4/4β.), 9 ασίστ, ένα λάθος κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τίμπορ Πλάις σε 8 λεπτά έμεινε άποντος και πήρε μόλις 2 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 68-67 και 3’ για τη λήξη ο Σπανούλης σκόραρε 7 σερί πόντους και το μετέτρεψε σε 75-67 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης βοήθησε αρκετά παίζοντας καλή άμυνα και προσφέροντας 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Βοήθησε αρκετά και ο Μιλουτίνοφ με 15 πόντους (7/8δ) και 6 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα του Σπανούλη από το κέντρο στον Κώστα Παπανικολάου ο οποίος κάρφωσε πιάνοντάς την στον αέρα για το 13-3.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός την τραγική του εικόνα στην επίθεση όσο ο Σπανούλης ήταν στον πάγκο. Η Βαλένθια τις λίγες ασίστ (10) και τις κακές επιλογές στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-39, 62-55, 80-70