ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπασκόνια 93-86 (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (18-5) πήρε και μαθηματικά την πρόκριση στα playoffs της Euroleague, αφού επικράτησε της Μπασκόνια (10-13) με 93-86, για την 23η αγωνιστική.

Και μαθηματικά στα playoffs η ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Βέβαια, για να τα καταφέρει, πάλευε για τρία δεκάλεπτα κόντρα στην Μπασκόνια, η οποία «λύγισε» στην τελευταία περίοδο και ηττήθηκε με 93-86.

Οι Βάσκοι είχαν ένα προβάδισμα 10 πόντων στην αρχή (11-21, 7'), για να ανατρέψουν την κατάσταση οι φιλοξενούμενοι στο φινάλε (92-77, 38').

Κλάιμπερν (19π.), Ροντρίγκεθ (17π.) και Χίγκινς (14π.) ξεχώρισαν για τους νικητές.

Ο Γκρέιντζερ «έλαμψε» από την άλλη με 26 πόντους, ενώ ο Σενγκέλια έκανε double double (12π., 10ρ.).

Η Μπασκόνια μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, παίρνοντας διψήφια διαφορά στο 7' (11-21), μετά από σερί 8-0 (από 11-13, 6'), με τον Γκρέιντζερ να έχει 11 πόντους σε περίπου 7 λεπτά. Η ΤΣΣΚΑ μείωσε στο 10' (20-25), ενώ μάζεψε τη διαφορά και πέρασε ακόμα και μπροστά (42-41, 18'), με τους Βάσκους να παίρνουν ξανά το προβάδισμα στο ημίχρονο (46-49), έχοντας 8/10 τρίποντα (έναντι 3/11).

Στην τρίτη περίοδο καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (71-71, 30'), για να ξεκαθαρίσουν όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί, η ΤΣΣΚΑ πήρε... μπρος και έφτασε ακόμα και στο +15 (92-77, 38'), για να πάρει τη νίκη (93-86, 40'), που της έδωσε την μαθηματική πρόκριση στα playoffs.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε λιγότερα λάθη (12), περισσότερες βολές (21/26), έβαλε 25 πόντους από τα 17 λάθη της Μπασκόνια, ενώ ο Ροντρίγκεθ έβαλε κρίσιμο τρίποντο στα τελευταία λεπτά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κλάιμπερν μέτρησε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 26:58. Ο Ροντρίγκεθ είχε 17 πόντους και 3 ασίστ σε 26:09.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΑΕ»: Ο Χίγκινς σταθερός για ακόμα μια φορά για την ομάδα του. Σε 22:24 είχε πόντους, ενώ ο Κουρμπάνοφ πρόσθεσε 11.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε 14 λεπτά ο Τίμα είχε μηδενική προσφορά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Ροντρίγκεθ για το 76-71, με την ΤΣΣΚΑ να κάνει σερί 8-0 (από 84-77, 92-77).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τα 17 λάθη και την ήττα και η ΤΣΣΚΑ το ότι ζορίστηκε, για να πάρει την νίκη και την πρόκριση στους «8».

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα-άγγιγμα του Βόιτμαν στον Πουαριέ.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 46-49, 71-71, 93-86.