Φενέρμπαχτσε - Αρμάνι 89-70 (vid)

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε άνετα (89-70) της Αρμάνι, έφτασε στο 16-7 και αύξησε τις πιθανότητες για πλεονέκτημα έδρας. Κορυφαίος ο Σλούκας με 13 πόντους και 6 ασίστ.

Εκμεταλλεύτηκε την έδρα της η Φενέρ και πήρε μια εύκολη νίκη με 89-70 κόντρα στην Αρμάνι. Για τους νικητές που έφτασαν στο 18-5 και βλέπουν καλύτερα το πλεονέκτημα έδρας ενόψει playoffs, κορυφαίος ήταν ο Σλούκας με 13 πόντους και 6 ασίστ.

Για τους ηττημένους 19 είχε ο Μίτσοφ.

Το ματς

Ο Σλούκας με 4 σερί πόντους έγραψε το 9-6 στο 3', αλλά ο Γκάουντλοκ ισοφάρισε λίγο αργότερα. Οι γηπεδούχου ξέφυγαν για 5 στο 8' με τον Βέσελι να κάνει το 23-18, αναγκάζοντας τον Πιανιτζιάνι να καλέσει timeout, αφού θέλησε να βελτιώσει την Αρμάνι. Οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν, με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 23-20.

Η Φενέρ με δίποντο αύξησε τη διαφορά στους 7 (29-22) στο 13'. Το σύνολο του Ομπράντοβιτς πάτησε γκάζι και έγραψε το 39-24 με τον Νάναλι, αιφνιδιάζοντας τους Ιταλούς. Η ομάδα της Τουρκίας επέβαλλε τον ρυθμό της στη συνέχεια και πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 48-33. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/18 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Η Αρμάνι προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Τόμσον έγραψε το 53-39 στο 23', ενώ λίγο αργότερα ο Σλούκας αύξησε το προβάδισμα στο 58-41. Ο Τόμσον συνέχιζε να πληγώνει την Αρμάνι και διαμόρφωσε το σκορ της 3ης περιόδου (65-48).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρ έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και έφτασε στη νίκη που την βάζει στο 16-7.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ ξέφυγε από το τρίτο δεκάλεπτο (65-48), ενώ είχε 23 ασίστ έναντι 14 της αντιπάλου της.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σλούκας είχε 13 πόντους, 6 ασίστ και 19 στην αξιολόγηση, όντας ο κορυφαίος για την Φενέρ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τόμσον είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, βοηθώντας σημαντικά την ομάδα του.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπέρτανς είχε 3 πόντους με 1/5 τρίποντα και δεν βοήθησε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τα τρίποντα (8/31), ενώ η Φενέρ τίποτα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Οι Τούρκοι πήραν προβάδισμα 17 πόντων στο 30' (65-48) και η Αρμάνι δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ μετά από αυτό.

Τα Δεκάλεπτα: 23-20, 48-33, 65-48, 89-70