Μπάγερν-Εφές 71-90

Νίκος Καρφής
Η Εφές έκανε... παρέλαση απέναντι στη Μπάγερν, καθώς έφυγε από το Μόναχο με εντυπωσιακό διπλό (71-90), έχοντας 60% στα τρίποντα.

«Θόρυβο» έκανε στην πρεμιέρα της Euroleague η Εφές, καθώς επικράτησε με 90-71 της Μπάγερν στο Μόναχο, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στη Euroleague.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μότουμ με 14 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Ντέντοβιτς είχε 17. Οι γηπεδούχοι σούταραν με το εντυπωσιακό 60% τρίποντα (12/20).

To ματς

H Mπάγερν μπήκε δυνατά στο ματς και με τον Γιόβιτς να σκοράρει, ξέφυγε με 6 πόντους (12-6) στο 5'. Οι Βαυαροί συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα κόντρα στην Εφές και ο Χομπς με τρίποντο σημείωσε το 17-11. Οι Τούρκοι αντέδρασαν γρήγορα και μείωσαν στον πόντο (19-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Αταμάν βελτιώθηκε στην δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 7-0, μετέτρεψε το 26-21 σε 26-28 με τον Μπαλμπάι. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και ξέφυγαν για 8 (28-36) στο 16'. Οι Βαυαροί δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στο... σοκ και ο Μότουμ εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 (33-44) στο 19'.

Από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε το δεύτερο η Εφές, αφού οι Μοερμάν, Σιμόν και Ντάνστον έγραψαν το 37-53 στο 22'. H Mπάγερν έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και οι Τούρκοι με τρίποντο του Λάρκιν ξέφυγαν για 19 πόντους (41-60) στο 26'. Οι Βαυαροί είχαν παραδοθεί πλέον και ο Άντερσον σκόραρε για τρεις, κάνοντας το 48-72 (29').

Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει με την Εφές να κάνει παίρνει την πρώτη της νίκη στην Euroleague. Το τελικό 71-90 τα έλεγε όλα για την εικόνα των δύο ομάδων στο Audi Dome, με την Εφές να κάνει ό,τι θέλει στο ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές σούταρε με 60% στα τρίποντα (12/20), είχε 28 ριμπάουντ έναντι 19 του αντιπάλου της και έκανε φοβερό τρίτο δεκάλεπτο (14-28).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Λάρκιν (13 πόντους και 5 ασίστ), Πλάις (11 πόντοι και 6 ριμπάουντ) και Μπαλμπάι (9 πόντοι και 7 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι του ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λο της Μπάγερν ήταν άποντος (0/3 σουτ) και δεν βοήθησε καθόλου.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Καλό ματς έκανε και ο Μοερμάν με 14 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισαν στο 51-72 και κλείδωσαν τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τίποτα, ενώ η Μπάγερν το 8/25 τρίποντα το οποίο ήταν ακόμα χειρότερο και έφτιαξε στο τέλος και το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο (14-28).

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 37-44, 51-72, 71-90