ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Νταρουσάφακα 79-75 (vid)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (3-0) νίκησε την Νταρουσάφακα (1-2) με 79-75 χωρίς να παίξει σπουδαίο μπάσκετ.

Για ένα ημίχρονο η Νταρουσάφακα δημιουργούσε προβλήματα στην ΤΣΣΚΑ, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και έκαναν το 3/3 επικρατώντας με 79-75.

Θα περίμενε κανείς από την ΤΣΣΚΑ να μπει αμέσως στο παιχνίδι και να επιβληθεί στων φιλοξενούμενων, αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη. Το σκορ ήταν ισορροπημένο με τον Κουρμπάνοφ να πρωταγωνιστεί για την ομάδα του, Στάντον και Κιντ για τη δική τους.

Η Νταρουσάφακα βρήκε προβάδισμα 5 πόντων (24-29, 16΄) με καλάθι του Ντίμπλερ, αλλά δεν έμειναν ακόμη, Με καλή άμυνα έκαναν τη ζωή των παικτών του Ιτούδη αρκετά δύσκολη και με κάρφωμα του Πέινερς έγινε το 27-36 (18').

Η ΤΣΣΚΑ βγήκε από τα αποδυτήρια με το «μαχαίρι στα δόντια» και μέσω της καταπληκτικής της άμυνας μείωσε σε 40-2 (24') έχοντας για πρωταγωνιστή τον Χϊγκινς. Το προσπέρασμα δεν άργησε να έρθει (47-36, 26') με εύστοχο σουτ του Ροντρίγκεθ και μετά απλά... κατηφόρισε το γήπεδο με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο με 57-48.

Στην τελευταία περίοδο η ΤΣΣΚΑ χαλάρωσε και το κοντό σχήμα των φιλοξενούμενων λειτούργησε με αποτέλεσμα ο Ντίμπλερ με τρίποντο να κάνει το 76-72 (39'). Οι γηπεδούχοι πάντως αντιμετώπισαν με ψυχραιμία την κατάσταση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ μεγάλη διαφορά στην ποιότητα των ομάδων. Η ΤΣΣΚΑ έπαιξε σπουδαία άμυνα (στην τρίτη περίοδο δέχτηκε 10 πόντους) και είχε μόλις 7 λάθη σε 40 λεπτά παιχνιδιού.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ σε 21:44 είχε 13 πόντους (3/4δ., 1.3τρ., 4/4β.) και 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μοχάμεντ Μπαϊγκουλ σε 11 λεπτά που αγωνίστηκε πρόλαβε να κάνει 1/7 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Φυσικά η τρίτη περίοδος κατά τη διάρκεια της οποίας το επιμέρους σκορ ήταν 26-10.

Όταν η Νταρουσάφακα πλησίασε σε 78-74 είχε την επίθεση, όμως ο ΜακΚάλουμ έκανε επιθετικό φάουλ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κόρι Χίγκινς με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τα 5/26 τρίποντα. Η Νταρουσάφακα τα 6/22 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το άλεϊ ουπ κάρφωμα του Οθέλο Χαντερ με το οποίο έκανε το 72-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-38, 57-48, 79-75