Μπαρτσελόνα - Μπάγερν Μονάχου 83-73

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 83-73 και πέτυχε την πρώτη νίκη της στην EuroLeague με κορυφαίους τους Τόμιτς και Σίνγκλετον.

Ο αγώνας

Ο Κέβιν Πάνγκος κουβάλησε επιθετικά την Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Μπάγερν, κάνοντας το 15-8 στο 5'44" και φτάνοντας τους 9 πόντους με 3/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο σε αυτό το διάστημα! Ο Άντε Τόμιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (19-8, 6'45"), ο Κρις Σίνγκλετον ανέβασε τη διαφορά στο +13 και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 26-17, σουτάροντας με 75% στα δίποντα (9/12) και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (8-3).

Οι Βαυαροί προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Λο (39-32, 17'37") ωστόσο η Μπαρτσελόνα άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 44-36 έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Τόμιτς (11π.), Πάνγκος (10π.) ενώ οι παίκτες του Πέσιτς δεν έκαναν λάθος στο πρώτο ημίχρονο! Από την άλλη πλευρά η Μπάγερν βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (5/7 τρίπ., 71.4%) και στηρίχτηκε στα ξεσπάσματα του Μαοντό Λο (12π.). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο με μπροστάρη τον Λούτσιτς (51-47, 24'34") όμως οι Σίνγκλετον και Οριόλα έδωσαν πόντους στην Μπαρτσελόνα για το 65-54 στο 30'.

Ο Ντέρικ Ουίλιαμς μείωσε σε 67-60 όμως η Μπαρτσελόνα έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε με +12 (72-60) με τον Οριόλα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα ως το φινάλε και πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στο φινάλε με 83-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο χωρίς λάθος, κατέβασε 34 ριμπάουντ (12 επιθετικά) αντί 18 της Μπάγερν και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άντε Τόμιτς ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα με 18 πόντους ενώ ο Κρις Σίνγκλετον πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του με τους Καταλανούς στη διοργάνωση, έχοντας 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Κάιλ Κούριτς με 3 πόντους και 1/6 σουτ εντός πεδιάς σε 21:25.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιάκα Μπλάζιτς μέτρησε 11 πόντους με 4/4 βολές, 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 7-0 της Μπαρτσελόνα που ανέβασε τη διαφορά στο +12 (72-60) στην τέταρτη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν την απόδοσή της στο α' ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα τα 11 λάθη στο β' ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-36, 65-54, 83-73.