Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 75-99

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν πολύ καλύτερη του Ολυμπιακού, νίκησε δίκαια με 75-99 και υποχρέωσε τους Πειραιώτες στην πρώτη τους ήττα.

Η Αρμάνι υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή ήττα στη διοργάνωση αφού έφυγε νικήτρια από το ΣΕΦ με 75-99. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολλούς παίκτες σε κακή βραδιά, δεν έπαιξαν άμυνα και στην επίθεση αν και βρήκαν καλές επιλογές ήταν άστοχοι. Η ιταλική ομάδα είχε τρεις παίκτες (Τζέιμς, Νέντοβιτς, Μίτσοφ) με τουλάχιστον 19 πόντους

Ολυμπιακός και Αρμάνι ξεκίνησαν την αναμέτρηση χωρίς να κατορθώσουν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Ο Μιλουτίνοφ από τη μία (6π., 6ρ. σε 5’) και ο Μίτσοφ από την άλλη (5π.) πρωταγωνίστησαν στο 11-8 (6’). Ο Μίτσοφ συνέχισε απτόητος όμως να σκοράρει και με τον Τζέιμς να δημιουργεί ρήγμα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, το σκορ έγινε 17-20 (8’). Η είσοδος του Βεζένκοβ βοήθησε τους γηπεδούχους να αλλάξουν την κατάσταση στον πίνακα του σκορ (24-22, 9’).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μάντζαρης με 2/2 τρίποντα και 8 συνολικά πόντους ήταν αυτός που μπήκε στην εξίσωση του σκορ για τον Ολυμπιακό, όμως οι Ιταλοί βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Κουζμίνσκας με αποτέλεσμα το ντέρμπι να κρατά (35-34, 16’). Ο Τζέιμς άφησε κατά μέρους τη δημιουργία και με προσωπικά καλάθια έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στην Αρμάνι (36-43, 18’) για να μειώσει ο Πρίντεζης πριν την ανάπαυλα.

Οι Πειραιώτες στην τρίτη περίοδο ξεκίνησαν εντυπωσιακά με σπουδαία άμυνα και εύκολα καλάθια από τον Πρίντεζη, αλλά αυτό κράτησε μόλις τρία λεπτά (54-52) αφού στη συνέχεια ο Νέντοβιτς με συνεχόμενα καλάθια άνοιξε τη διαφορά υπέρ των Μιλανέζων (57-66, 29’). Οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν συνεχόμενα λάθη, αστοχούσαν σε βολέ, στοιχεία τα οποία η Αρμάνι τα δέχτηκε με ευχαρίστηση.

Οι Ιταλοί αντίθετα με τις περασμένες χρονιές παρέμειναν ψύχραιμοι και συνεπείς. Συνεπείς ήταν και οι Πειραιώτες, αλλά με την αστοχία τους αφού παρά τα ελεύθερα σουτ δεν έβρισκαν στόχο (67-81, 33’). Ο Μάντζαρης ήταν ο μοναδικός παίκτης του Μπλατ που έβγαζε επιθετικότητα στο παρκέ και χάρη στα δικά του μπασίματα, ο Ολυμπιακός είχε κάποιες ελπίδες οι οποίες όμως δεν κράτησαν αφού ουδείς συμπαίκτης του βοηθούσε στην παραγωγή πόντων κι έτσι η διαφορά πήγε στο άσχημο επίπεδο των 24 πόντων στο τέλος του αγώνα (75-99).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ καλύτερη η Αρμάνι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ανώτερη σε τρίποντα (15.4%-41.4%) και λάθη (13-8).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Πολλοί. Ο Τζέιμς τελείωσε με 22 πόντους, ο Νέντοβιτς με 20 (είχε 2 στο ημίχρονο), ο Μίτσοφ με 19

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος είχε 4 πόντους (2/6δ., 0/2τρ., 0/1β.), 6 ασίστ κι ένα ριμπάουντ. Ο Βασίλης Σπανούλης τελείωσε με 3 πόντους (1/6δ., 0/3τρ., 1/2β.), 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το διάστημα από το 23’ μέχρι το 30’ όπου η Αρμάνι πήρε διψήφια διαφορά πόντων.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Αρτούρας Γκουντάιτις ολοκλήρωσε με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η απίστευτη πάσα του Τζέιμς κάτω από τα πόδια για το κάρφωμα του Γκουντάιτις.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα 2/13 τρίποντα και τις 9/18 βολές. Η Αρμάνι τίποτα φυσικά.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 41-44, 63-73, 75-99