Χίμκι - Αναντολού Εφές 84-85

Κάτια Πετροπούλου
Συγκλονιστικό φινάλε στην Μόσχα, με τον Ντόγκους Μπαλμπάι να.... ξεραίνει την Χίμκι και να δίνει στην Εφές το δεύτερο της «διπλό» στην φετινή διοργάνωση (84-85).

Ανατροπή στην ανατροπή και η νίκη στην Εφές!

Η τούρκικη ομάδα είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του ματς, αλλά ο Αλεξέι Σβεντ «ξύπνησε» στο τέλος και όλα έδειχναν πως η Χίμκι θα πανηγυρίσει στην έδρα της.

Ο Ντόγκους Μπαλμπάι, όμως, είχε διαφορετική άποψη, αφού μετά τις βολές του Κρόκερ (84-82) σούταρε βιαστικά για τρεις κι έγραψε ένα συγκλονιστικό φινάλε στην Μόσχα (84-85)!

Το πρόβλημα με τον ηλεκτρονικό πίνακα και την γραμματεία δεν αποκαταστάθηκε ποτέ και τα στατιστικά κρατήθηκαν γραπτώς.

Το πρώτο δεκάλεπτο κράτησε... 48 ολόκληρα λεπτά, λόγω προβλήματος στον ηλεκτρονικό πίνακα, αλλά και στο χρονόμετρο. Αυτό είχε σαν συνέπεια οι παίκτες να αποσυντονιστούν αρκετά και να δυσκολεύονται στο να βρουν ρυθμό. Η Χίμκι βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά ο Μποστ έδωσε λύσεις κι έβαλε μπροστά την ομάδα του (13-12, 5'). Τα δύο τρίποντα του Κρόκερ και ένα καλάθι - που δεν έγινε έμμεσο - του Μίκι διαμόρφωσαν το 21-18 του δεκαλέπτου. Το ματς συνέχιζε να είναι κλειστό, ο Σβεντ ήταν πολύ αρνητικός (6π.) και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Χίμκι. Έτσι, με μικρό σερί πήγε από το 37-38 (19'), στο 37-45 στο ημίχρονο (20').

Ο Σίμον με τρίποντο έστειλε την διαφορά στο +7 (43-50, 22'), η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπάθησε να μειώσει, αλλά η Εφές με νέο σερί ξέφυγε (55-67, 30'). Ο Σβεντ «ξύπνησε» στο τέλος και με 14 πόντους του ισοφάρισε για την Χίμκι (69-69, 33'). Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν νέο σερί (69-75, 36'), αλλά ο Μάρκοβιτς εκτέλεσε από τα 6.75 για να ισοφαρίσει ξανά (76-76, 38') και ο Τζένκινς έδωσε προβάδισμα ξανά στην Χίμκι μετά το 1ο δεκάλεπτο (78-76, 39'). Κρόκερ και Μπομπουά έκαναν το 84-82, αλλά ο Μπαλμπάι με φοβερό τρίποντο έγραψε το τελικό 84-85 (40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές πήγε να χάσει το ματς μέσα από τα... χέρια της, αλλά ο Μπαλμπάι την γλίτωσε με το τρίποντό του.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπομπουά παραλίγο να γίνει μοιραίος, αλλά ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Σίμον (12π.) και Μοερμάν (12π., 9ρ.) βοήθησαν την ομάδα τους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Μπαλμπάι στο φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές την παραλίγο ήττα, η Χίμκι την απογοητευτική εμφάνιση.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μα, φυσικά, το τρίποντο του Μπαλμπάι!

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-45, 55-67, 84-85.