Γκραν Κανάρια - ΤΣΣΚΑ 91-106

Η ΤΣΣΚΑ (4-0) του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε την Γκραν Κανάρια (1-3) με 91-106 σε ένα ματς που ήταν αμφίρροπο μέχρι και το 36'.

Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στην Ισπανία της Γκραν Κανάρια με 91-106, αλλά το έκανε με δύσκολο τρόπο αφού το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερή του διάρκεια.

Οι γηπεδούχοι αστόχησαν για πρώτη φορά στο ματς μετά από 5΄' κι αφού νωρίτερα είχαν 4/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα με πρωταγωνιστή τον Έβανς (18-10). ΝτεΚολό και Κλάιμπερν όμως βρήκαν ρυθμό μέσα από συνεχόμενα καλάθια και έτσι οι Ρώσοι μείωσαν σε 22-21 (8΄).

Η Γκραν Κανάρια πάντως παρά την αντίδραση των αντιπάλων της, βρήκε τρόπο κυρίως χάρη στον Χάνα να ξαναφύγει με διαφορά 8 πόντων (47-38, 16').

Οι παίκτες του Ιτούδη μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με μεγαλύτερη συγκέντρωση στα αμυντικά τους καθήκοντα. Στην επίθεση ανέλαβε δράση ο Χάινς και με δύο συνεχόμενα δικά του καλάθια έγινε το 69-73 (27'). Οι Μοσχοβίτες διατήρησαν για αρκετή ώρα αυτό το ισχνό προβάδισμα (81-82, 32') μέχρι το σημείο που ο Πίτερς με δύο τρίποντα έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (86-94, 38') και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Στο τέλος έβγαλε την ποιότητα και τις προσωπικότητες που διαθέτει στο παρκέ. Από το 37' κι έπειτα βρήκε τέσσερα εύστοχα τρίποντα (Πίτερς 2, ΝτεΚολό, Χίγκινς).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο ΝτεΚολό σε 27:02 είχε 22 πόντους (5.6δ., 2/6τρ., 6/7β.), 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κιμ Τιλί δε βοήθησε στα 19΄ που έπαιξε έχοντας 3 πόντο με 1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 1/2 βολές. Πήρε ριμπάουντ, αλλά έκανε και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ΤΣΣΚΑ μετέτρεψε γρήγορα το 8-86 σε 84-91 στο 36' και στη συνέχεια δεν ασχολήθηκε ξανά.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κόρι Χίγκινς τελείωσε με 17 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Ο Ουίλ Κλάιμπερν με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ την κακή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο όπου δέχτηκε 55 πόντους. Η Γκραν Κανάρια τις 7 χαμένες βολές και τα 13 χαμένα ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρομερό κάρφωμα του Κλάιμπερν για το 60-64. Πήδηξε υπερβολικά ψηλά.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 55-52, 77-80, 91-106