Φενέρμπαχτσε-Μπάγερν 88-84

Νίκος Καρφής
H Φενέρμπαχτσε τα... χρειάστηκε κόντρα στη Μπάγερν, αλλά τελικά νίκησε με 88-84 και έφτασε στο 4-1, με τον Κώστα Σλούκα να μοιράζει 10 ασίστ και να πετυχαίνει 8 πόντους. Στους 19 σταμάτησε ο Ντατόμε.

Στο 4-1 έφτασε η Φενέρ στη Euroleague, καθώς νίκησε με 88-84 την Μπάγερν (2-3) σε ένα ματς που οι Βαυαροί ήταν ανταγωνιστικοί για 40 λεπτά και απείλησαν με ήττα το σύνολο του Ομπράντοβιτς.

Για τους νικητές ο Ντατόμε μέτρησε 19 πόντους, ενώ ο Σλούκας είχε 8 πόντους και 10 ασίστ.

Στον αντίποδα ο Μπούκερ είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Ντατόμε πήγε στη γραμμή των βολών, 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κλείδωσε τη νίκη, έχοντας 1/2 βολές.

Το ματς

Η Φενέρ κατάφερε να προηγηθεί με 13-9 χάρη στο δίποντο του Ντατόμε στο 4', αλλά η Μπάγερν απάντησε άμεσα και πήρε το προβάδισμα με τον Ντέβιν Μπούκερ (13-14). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και να μην αφήνουν τους Τούρκους να ξεφύγουν, με τον Σλούκα να διαμορφώνει το σκορ της περιόδου (28-26).

Ο Βέσελι ανέβασε τη διαφορά στους 5 (38-33) στο 13', αλλά η ομάδα από την Γερμανία σκόραρε με τον Κοπόνεν και έκανε το 45-43. Οι δυο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως το τέλος του ημιχρόνου, με τον Κάλινιτς να σκοράρει για το 51-48. Τόσο η ομάδα του Ομπράντοβιτς, όσο και εκείνη του Ράντονιτς σούταρε με 5/9 τρίποντα στο ημίχρονο.

Η Μπάγερν έβαλε δύσκολα στη Φενέρ, καθώς πέρασε μπροστά με 5 πόντους (56-61) χάρη στον Στέφαν Γιόβιτς. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν πολύ ώρα στους αντιπάλους τους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ και με τους Γκούντουριτς και Μέλι ισοφάρισαν σε 65-65 στο τέλος του τριτου δεκαλέπτου.

Οι Βαυαροί με τον Κοπόνεν έκαναν το 74-76, 5 λεπτά πριν τη λήξη του ματς, αλλά ο Ντατόμε απάντησε για το 77-76 (4/5 τρίποντα μέχρι εκείνη τη στιγμή). Ο Γκούντουριτς με τρίποντο έκανε το 84-80 στο 38', με τον Βέσελι να καρφώνει εντυπωσιακά για το 86-80. Η Μπάγερν δεν τα παράτησε και ο Τζέντοβιτς μείωσε σε 87-84, 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ντατόμε με 1/2 βολές κλείδωσε τη δύσκολη νίκη των Τούρκων.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ είχε 23 ασίστ έναντι 16 του αντιπάλου της, έκανε λιγότερα λάθη (9 αντί 16), ενώ έβαλε τις κρίσιμες επιθέσεις στο τέλος.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντατόμε μέτρησε 19 πόντους και ο Σλούκας είχε 10 ασίστ και 8 πόντους, κάνοντας μάγκες τους συμπαίκτες του.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Κάλινιτς που είχε 11 πόντους και ο Γκούντουριτς που πρόσθεσε 10.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λο έπαιξε 11 λεπτά και έμεινε άποντος, αδυνατώντας να βοηθήσει την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντατόμε με το σκορ στο 87-84, 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, πήγε στη γραμμή των βολών, έκανε 1/2 και τελείωσε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ τον χαμηλό αριθμό στα ριμπάουντ (23), ενώ η Μπάγερν τα 16 λάθη και την αδυναμία της στο τέλος να κάνει σωστές επιθέσεις που θα της έδιναν τη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 28-26, 51-48, 65-65, 88-84