Γκραν Κανάρια - Αναντολού Εφές 90-94

Η Αναντολού Εφές (4-2) πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γκραν Κανάρια (1-5), επικρατώντας με 90-94 και ολοκληρώνοντας την ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα στην Gran Canaria Arena!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρέθηκε να χάνει με 87-77 στα 4:39 για τη λήξη όμως πέτυχε ένα μεγάλο comeback με μπροστάρηδες τους Πλάις και Σιμόν, πανηγυρίζοντας τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Gran Canaria Arena, εκεί όπου ο Κιμ Τιλί ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 14-9 ωστόσο ο Τζέιμς Άντερσον έδωσε λύσεις στην επίθεση της Εφές, σκοράροντας για το 21-20 στο 7'42" και φτάνοντας τους 10 πόντους με 2/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι Ισπανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 25-24 και ο Τιλί ανέβασε τη διαφορά στο +7 (50-42, 18'09") για την Γκραν Κανάρια που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 52-50.

Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι έκανε το 62-57 με έμμεσο τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι πήραν πόντους από τον Σιμόν και τον Ντάνστον, μειώνοντας σε 70-68 στο 29'12" όμως ο Μπάεθ διαμόρφωσε το 88-79 στα 4'19" για το φινάλε. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη αφού ο Πλάις μείωσε σε 90-89 κι εν συνεχεία ο Σιμόν σκόραρε για τρεις δίνοντας το προβάδισμα στην Εφές, κάνοντας το 90-92 στα 27"! Ο Έρικσον το πήρε πάνω του όμως αστόχησε δυο φορές και ο Μίσιτς κλείδωσε τη νίκη των Τούρκων από τη γραμμή των βολών!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η απειρία των γηπεδούχων από τέτοια ματς φάνηκε στο τελευταίο τετράλεπτο κυρίως όμως στην τελευταία τους ευκαιρία αφού ουσιαστικά δεν εκδήλωσαν επίθεση, με τον Όλιβερ και τον Έρικσον να ταλαιπωρούν τη μπάλα.

Στο τέλος έχασαν την κατοχή χωρίς να κάνουν σουτ και στα 4 δευτερόλεπτα ο Βασίλιε Μίσιτς κέρδισε φάουλ. Με 2/2 βολές έκανε το 94-90 και σφράγισε την 4η φετινή νίκη της Εφές σε έξι αγώνες.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Σιμόν, Πλάις Μίσιτς πέτυχαν κρίσιμους πόντους για την Εφές.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρκους Έρικσον έμεινε στους 2 πόντους με 1/8 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάνστον έκανε... αθόρυβο double-double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το μπλακ άουτ της Γκραν Κανάρια στα τελευταία λεπτά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την απόδοση τους στο φινάλε, η Εφές τα 16 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-50, 73-70, 90-94.