Μπουντούτσνοστ-Μπασκόνια 99-84 (vid)

Νίκος Καρφής
Η Μπουντούτσνοστ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη Euroleague, αφού επικράτησε άνετα της Μπασκόνια με 99-84, κάνοντας την καλύτερη της εμφάνιση. Ρεκόρ τριπόντων στη διοργάνωση με 21 οι Μαυροβούνιοι.

Tα κατάφεραν οι Μαυροβούνιοι.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague πανηγύρισε η Μπουντούτσνοστ, καθώς κατάφερε να... υποτάξει την Μπασκόνια και να φτάσει στο 1-6, αγγίζοντας την 100άρα (99-84).

Η ομάδα του Ντζίκιτς είχε 21/34 (61.8%) στα τρίποντα, κάνοντας ρεκόρ στη διοργάνωση.

Από την άλλη οι Βάσκοι έπεσαν στο 2-5.

Για τους νικητές ο Τζάκσον είχε 24 πόντους, ενώ για τους ηττημένους 16 είχε ο Σενγκέλια.

Το ματς

Η Μπουντούτσνοστ μπήκε δυνατά στο ματς και με τον Σέχοβιτς έκανε το 12-5 στο 3'. Η Μπασκόνια αντέδρασε γρήγορα και έφερε το ματς στα ίσα με τον Σενγκέλια (14-14). Κάπου εκεί οι Μαυροβούνοι βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (26-18) με 5 σερί πόντους του Κλαρκ.

Oι γηπεδούχοι συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στους Βάσκους, αφού το τρίποντο του Ιβάνοβιτς... εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 (36-24) στο 12'. Το σκηνικό του πρώτου δεκαλέπτου επαναλήφθηκε και ο Ντιόπ μείωσε στους 6 (41-35). Το σύνολο του Ντζίκιτς πάτησε... γκάζι πριν το ημίχρονο και ο Μπάροβιτς έκανε το 48-37.

Το δίποντο του Σενγκέλια έφερε τους Βάσκους στο -6 (50-44), αλλά για άλλη μια φορά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Ανέβασαν ρυθμό και με το έμμεσο τρίποντο του Τζάκσον έγινε το 70-57 στο 28'. Ο Σέχοβιτς ήταν ο άνθρωπος που έβαλε την υπογραφή του στο τέλος της τρίτης περιόδου, γράφοντας το 75-59, λίγο πριν ο Ντιόπ κάνει το 75-60 με ελεύθερη βολή.

Η Μπουντούτσνοστ κρατούσε μια σταθερή διαφορά, αφού ο Νίκολιτς σκόραρε για το 87-72 στο 35'. Οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να πλησιάσουν και έτσι οι Μαυροβούνιοι έκαναν την πρώτη τους νίκη στην Εuroleague.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπουντούτσνοστ σούταρε με 21/34 (61.8%) στα τρίποντα, έκανε μόλις 4 λάθη, ενώ διαχειρίστηκε έξοχα το μεγάλο προβάδισμα που πήρε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζάκσον είχε 24 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Κλαρκ μέτρησε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζάνινγκ είχε μόλις 4 πόντους με 0/6 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Νίκολιτς σκόραρε για το 87-72 στο 35' και κάπου εκεί... κλείδωσε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νίκολιτς μέτρησε 18 πόντους και ήταν καθοριστικός στην 4η περίοδο.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπουντούτσνοστ τίποτα, ενώ το 8/15 στις βολές, την κακή περιφερειακή άμυνα και το ξεκίνημα που... στοίχισε (26-18 στο πρώτο δεκάλεπτο).

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 48-37, 75-60, 99-84