Μπαρτσελόνα - Αρμάνι Μιλάνο 90-80

Κάτια Πετροπούλου
Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα (6-3) τα έκανε όλα τέλεια κόντρα στην Αρμάνι (6-3) και επικράτησε με 90-80, για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Το τελικό σκορ δεν αντιπροσωπευεί την εικόνα του ματς, αφού η Μπαρτσελόνα, μετά το 12ο λεπτό, πήρε τα «ηνία» του αγώνα κι έφτασε μέχρι και το +20 (74-54, 30'), το οποίο διατήρησε μέχρι την 4η περίοδο (83-64, 36'). Στην συνέχεια έριξε ρυθμό, με αποτέλεσμα να μειώσει η ομάδα του Μιλάνο (90-80, 40').

Ο Μάικ Τζέιμς μπορεί να έφτασε τους 19 πόντους, αλλά είχε 8/20 σουτ, ωστόσο μοίρασε 10 ασίστ.

Ο Τζεφ Μπρουκς είχε 17 πόντους, ο Γκουντάιτις 12 και οι Κουζμίνσκας και Τζέρελς από 10.

Το ματς

Στα πρώτα λεπτά η Αρμάνι πήρε προβάδισμα (13-21, 7'), αφού έβρισκε σκορ από την περιφέρεια (5/7τρ.), αλλά η Μπαρτσελόνα μείωσε στο στο φινάλε με τρίποντο του Μπλάζιτς (24-25, 10'). Οι Καταλανοί επέκτειναν στο σερί τους στο 14-0 και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 12' (33-25). Στη συνέχεια έφτασαν σε διψήφια διαφορά (40-28, 14') και ο Πάνγκος έκανε το 53-42 στο ημίχρονο (20').

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο και στην τρίτη περίοδο κι έφτασε με άνεση στο +20 (74-54, 30'). Οι Ιταλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν (77-63, 33'), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν επιβλητικοί και δεν γινόταν να μην φτάσουν στη νίκη (90-80).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα ήταν πιο δυνατή στα ριμπάουντ (36-23) και είχε καλύτερο ποσοστό στα δίποντα (61.0%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ερτέλ είχε 20 πόντους (3/4τρ.) και 6 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Κούριτς μέτρησε 15 πόντους και ο Τόμιτς 13.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Μπέρτανς και Ταρζέφσκι δεν προσέφεραν τίποτα στην Αρμάνι στο χρόνο που αγωνίστηκαν.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 14-0 της Μπαρτσελόνα (από 19-25, 8' σε 33-25, 12').

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τα λάθη, η Αρμάνι τα ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρελό τρίποντο του Μπλάζιτς!

]Τα δεκάλεπτα: 24-25, 53-42, 74-54, 90-80.