Ρεάλ - ΤΣΣΚΑ 88-93

Η ΤΣΣΚΑ (9-1) νίκησε τη Ρεάλ (8-2) στη Μαδρίτη με 88-93 έχοντας 15/26 τρίποντα.

Η ΤΣΣΚΑ έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία επικρατώντας με 88-93 της Ρεάλ. Οι απουσίες Γιουλ και Ροντρίγκεθ δεν επηρέασαν τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να έχουν 15/26 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και το παιχνίδι μόνο ντέρμπι δε θύμιζε. Με τους ΝτεΚολό και Κλάιμπερν να σκοράρουν με ευκολία και της Ρεάλ να μη μπορεί να βρει το δρόμο προς το καλάθι το σκορ έγινε 3-17 (6'). Μετά το τάιμ άουτ χάρη στον Ράντολφ, οι Μαδριλένοι μείωσαν σε 12-20 (8') και με απίθανο τρίποντο του Καμπάτσο σε 20-24 (10').

Ο Αργεντινός γκαρντ είχε κέφια και τον μιμήθηκε μόλις πέρασε στο παρκέ και ο Αγιόν, έτσι με σερί 15-0 οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 32-24 (16'). Η ΤΣΣΚΑ σκόραρε για πρώτη φορά στην δεύτερη περίοδο μετά από 6:30 λεπτά με τον Χάντερ, αλλά ήταν αρκετό για να ισοφαρίσει στους 38 πόντους (19').

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ντεκ έκανε «ζημιά» στην άμυνα των Ρώσων, αλλά στην άλλη πλευρά η ΤΣΣΚΑ είχε πολλές περισσότερες λύσεις αφού ΝτεΚολό, Χίγκινς και Κλάιμπερν την έβαλαν ξανά μπροστά στο σκορ (57-67, 29').

Στην τελευταία περίοδο υπήρξε αρκετή ένταση στο παρκέ, πολλά φάουλ και γρήγορα οι ομάδες στο μπόνους των βολών. Η ΤΣΣΚΑ πάντως με κορυφαίο σε αυτό το διάστημα τον Κουλάγκιν και τον Χίγκινς διατήρησε την ψυχραιμία της και το προβάδισμα (71-82, 35') κάτι το οποίο έκανε μέχρι τέλους παρά την εκπληκτική απόδοση του Καμπάτσο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τεράστια διαφορά στα σουτ τριών πόντων (36.4%-57.7%) και στις ασίστ (13-19).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλ Κλάιμπερν σε 33:48 είχε 18 πόντους (5/8δ., 4/7τρ., 2/2β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δε βοήθησαν καθόλου Τρέι Τόμπκινς και Φαμπιέν Κοζέρ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κόρι Χίγκινς ολοκλήρωσε με 24 πόντους και 4 ασίστ ενώ ο Νάντο ΝτεΚολό με 15 πόντους και 5 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε και πήρε κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου διαφορά ακόμη και 10 πόντων, χωρίς να αγχωθεί επί της ουσίας μέχρι την κόρνα της λήξης.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο (δέχτηκε 54 πόντους). Η ΤΣΣΚΑ το κακό της δεύτερο δεκάλεπτο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίθανο καλάθι του Καμπάτσο από τη μία πλευρά στην άλλη.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-38, 61-67, 88-93