Ζαλγκίρις-Αρμάνι 83-78

Νίκος Καρφής
Την πρώτη της εντός έδρας νίκη στη Euroleague έκανε η Ζαλγκίρις μετά από 5 αποτυχίες, καθώς επικράτησε με 83-78 της Αρμάνι και ανέβηκε στο 4-6. Εξαιρετικός Ντέιβις με 27 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 10 ριμπάουντ.

Μέχρι το ματς με την Αρμάνι, η Ζαλγκίρις αδυνατούσε να εκμεταλλευτεί την έδρα της, αφού μετρούσε 5 ήττες σε ισάριθμα ματς.

Όμως η ομάδα του Σάρας κατάφερε να νικήσει με 83-78 τον σύλλογο του Μιλάνου και να... σπάσει την κατάρα που έχει φέτος στο Κάουνας.

Για τους νικητές που ανέβηκαν στο 4-6 ο Ντέιβις είχε 27, ενώ ο Μάικ Τζέιμς μέτρησε 17 για τους Ιταλούς που έπεσαν στο 6-4.

Το ματς

Η Αρμάνι προηγήθηκε 2-5 με το καλάθι του Τσιντσιαρίνι, αλλά η Ζαλγκίρις αντέδρασε γρήγορα και με τον Ντέιβις πέρασε μπροστά στο 4' (8-7). Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και ο Γκουντάιτις έγραψε το 16-19 στο 8'. Τζέιμς και Μίτσοφ πήραν στην κατάσταση στα χέρια τους στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και έκανε το 18-23.

Οι Ιταλοί συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και με τον Γκουντάιτις αύξησαν τη διαφορά στους . Όμως έπαθαν black out μετά τα μέσα της 2ης περιόδου, με τους Λιθουανούς να τρέχουν σερί 18-0 από 22-29 σε 40-29) και να πηγαίνουν με προβάδισμα 11 πόντων στο ημίχρονο. Μάλιστα η Αρμάνι έμεινε χωρίς καλάθι στα τελευταία 5:39 της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 2/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Η Αρμάνι επέστρεψε στο ματς και με τα δύο τρίποντα του Μπέρτανς πλησίασε στον πόντο (53-52) στο 27'. Ο Ουόλτερς με ωραία προσπάθεια έκανε το 60-55 στο 29', με τον Κουζμίνσκας να σκοράρει για τρεις (60-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το καλύτερο τους δεκάλεπτο στην επίθεση, αφού σκόραραν 27 πόντους.

Ο Γκουντάιτις με κάρφωμα μείωσε σε 69-68 στο 34'. Ο Ουλανόβας σκόραρε για το 77-73 στο 38' και έφτασε τους 8 πόντους. Ο Ουόλτες με καλάθι του, 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το 80-75, με τον Τζέρελς να αστοχεί στη συνέχεια σε τρίποντο. Ο Ουάιτ με 1/2 βολές έγραψε το 83-78. Η Ζαλγκίρις έκανε την πρώτη εντός έδρας νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις είχε περισσότερα ριμπάουντ (37 αντί 26) και ασίστ (27-17), ενώ άντεξε στην αντεπίθεση της Αρμάνι στο τέλος.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντέιβις έκανε ματσάρα με ρεκόρ καριέρας σε πόντους με 27, στις ασίστ με 4 και στα αμυντικά ριμπάουντ με 7. Επιπλέον μάζεψε συνολικά 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέρελς έμεινε άποντος, έχοντας 0/3 τρίποντα

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ουόλτερς έκανε το 80-75, 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έβαλε βάσεις νίκης.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ουόλτερς είχε 11 πόντους και 7 ασίστ, βοηθώντας τους Λιθουανούς.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι το ποσοστό στις βολές (8/16. 50%) το τραγικό δεύτερο δεκάλεπτο 22-8 και ειδικά το διάστημα από το 15' ως το 20' που δεν κατάφερε να βάλει καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-29, 60-58, 83-78