Μπαρτσελόνα - Φενέρμπαχτσε 65-84

Νίκος Καρφής
Η Φενέρ ήταν εντυπωσιακή στην έδρα της Μπαρτσελόνα, αφού κατάφερε να επικρατήσει με 84-65 και να ανέβει στο 9-1. Δεν έπαιξε ο Σλούκας.

Σαν... σίφουνας πέρασε η Φενέρ από την Βαρκελώνη, καθώς επικράτησε εύκολα με 84-65 της Μπαρτσελόνα, σε ένα ματς που δεν αγωνίστηκε ο Σλούκας.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς με αυτή τη νίκη πήγε στο 9-1, ενώ οι Καταλανοί έπεσαν στο 6-4.

Για τους νικητές ο Ντίξον είχε 16 πόντους, όσους μέτρησε και ο Χάνγκα από την πλευρά των ηττημένων.

Το ματς

Mε τα καλάθια του Γκριν και του Ντίξον η Φενέρ προηγήθηκε με 6-10 στο 5'. Η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 10-14 με τον Σεραφέν, αλλά η ομάδα του Ομπράντοβιτς δεν έχασε σε κανένα σημείο του πρώτου δεκαλέπτου το προβάδισμα της. Ο Ντίξον σκόραρε στην τελευταία φάση και έκανε το 17-23.

Οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι στη δεύτερη περίοδο και με τον Γκούντουριτς, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 14 (21-35). Οι Καταλανοί κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 9-0 και από το 25-39 έφτασαν στο 34-39 χάρη στον Χάνγκα. Γκούντουριτς και Βέσελι υπέγραψαν το αποτέλεσμα ημιχρόνου (36-45). H Φενέρ σούταρε με 5/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Το σύνολο του Ομπράντοβιτς συνέχισε να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας, αφού ο Νικολό Μέλι έγραψε το 42-52 στο 24'. Oι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να πλησιάσουν, με τον Μπόμπι Ντίξον να σκοράρει για το 47-64 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Μπάρτσα προσπάθησε να μαζέψει την κατάσταση, με τον Χάνγκα να μειώνει σε 58-68 στο 35', όμως ο Γκούντουριτς έκανε το 58-77 και «κλείδωσε» το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ πήρε διαφορά 17 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, σούταρε με 9/19 τρίποντα, ενώ είχε και παραπάνω ριμπάουντ (31 αντί 23).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντιξον είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Γκούντουριτς είχε 13 με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πάνγκος δεν βοήθησε, αφού έμεινε άποντος με 0/5 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Γκούντουριτς έδωσε αέρα 19 πόντων (58-77) στο 37' και το ματς κάπου εκεί «κλείδωσε».

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ντατόμε με 11 πόντους έκανε καλό ματς, όπως και ο Βέσελι με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ τίποτα, ενώ η Μπαρτσελόνα το 5/16 τρίποντα και το 14/22 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-45, 47-64, 65-84