Μπουντούτσνοστ - Χίμκι 90-98

Η Χίμκι με... 53 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να νικήσει τη Μπουντούτσνοστ με 98-90 εκτός έδρας και να διατηρηθεί και εκείνη από τη πλευρά της στο κυνήγι των φετινών playoffs!

Με τον Τζόρνταν Μίκι σε μεγάλη βραδιά (25π., 7/9δίπ., 2/3τρίπ., 5/6β.) και άλλους τέσσερις παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, η Χίμκι επικράτησε των Μαυροβούνιων μέσα στην Ποντγκόριτσα και έφτασε τον ίδιο αριθμό νικών (9-13) με τον Παναθηναϊκό που δίνει την Παρασκευή (8/2, 19:45) τη δική του μάχη στην Πόλη.

Αν μη τι άλλο έβαλαν και οι Ρώσοι υποψηφιότητα για πρόκριση στα playoffs και παράλληλα έναν ακόμα «πονοκέφαλο» στους «πράσινους» ενόψει της συνέχειας. Στο ματς με τη Μπουντούτσνοστ τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με την Χίμκι να πατάει το πόδι στο γκάζι και δη στην τελευταία περίοδο όπου σημείωσε 30 πόντους.

Εκτός του Μίκι, πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Τσαρλς Τζένκινς με 17 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ άλλους 13 πόντους και 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μάλκολμ Τόμας.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι σε όλο το πρώτο ημίχρονο! Είναι χαρακτηριστικό ότι το +5 των γηπεδούχων στο 4' (13-8) ήταν και η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς για κάποια από τις δύο ομάδες. Ο Μπιτάτζε με τον Κόουλ ήταν οι καλύτεροι της Μπουντούτσνοστ, ενώ στον αντίποδα τα τρίποντα των Τζένκινς και Μόνια βοήθησαν την Χίμκι να πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 14-5 και να προηγηθεί με 22-18 λίγο πριν από το τέλος του α' δεκαλέπτου (22-20 οι Ρώσοι). Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο αφού το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 15'. Σε εκείνο το σημείο οι Μαυροβούνιοι με ένα σερί 7-0 έφτασαν στο +6 (43-37) αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Παρόλα αυτά μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα (46-45) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

«Άγρια» ήταν η ομορφιά στην 3η περίοδο του αγώνα αφού εκεί που η Μπουντούτσνοστ έδειχνε να έχει το μομέντουμ και να προηγείται με 59-53 στο 25'. Όμως με ένα 15-6 η Χίμκι γύρισε εκ νέου το ματς μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (65-68). Τα πάντα ωστόσο κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο και δη στο... τελευταίο λεπτό! Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 88-87 στο 39' αλλά στη συνέχεια έγιναν τα πάντα για να κερδίσει η Χίμκι το ματς. Ο Μάρκοβιτς έδωσε το έναυσμα, ο Ντι Μποστ τον ακολούθησε και μέσα σε ένα λεπτό κατάφερε να πραγματοποιήσει ένα 11-2 (!!!) μέχρι το τελικό 98-90!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι είχε 14/35 τρίποντα, πολύ υψηλό ποσοστό στα δίποντα (23/35), οι παίκτες του Κουρτινάιτις μοίρασαν 23 ασίστ ενώ υπέπεσαν σε, μόλις, επτά λάθη.

ΕΚΑΝAN ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζόρνταν Μίκι είχε 25 πόντους με 7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Τσαρλς Τζένκινς πρόσθεσε άλλους 17 πόντους με 1/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Μηδαμινή η προσφορά του Κότι Κλαρκ με 4 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τελευταίο λεπτό και το επιμέρους 11-2 της Χίμκι.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ντι Μποστ με πέντε συνεχόμενους πόντους στο τελευταίο λεπτό, όταν και η Χίμκι «κλείδωσε» τη νίκη.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι το γεγονός ότι δεν έκανε κανένα μπλοκ, ενώ η Μπουντούτσνοστ τα 12 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 46-45, 65-68, 90-98