Aρμάνι - Νταρουσάφακα 90-78

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Αρμάνι (11-11) νίκησε την Νταρουσάφακα (3-19) με 90-78 σε ένα ματς που βρισκόταν πίσω στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Αρμάνι πήρε τη νίκη επί της Νταρουσάφακα με 90-78 παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Κουζμίνσκας και Τζέιμς ήταν οι βασικοί πρωταγωνιστές που διατηρήθηκε η Αρμάνι σε τροχιά payoffs.

Για ένα ημίχρονο καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να ελέγξει το ρυθμό. Συνεπώς καμία εξ αυτών δε μπορούσε να «χτίσει» μία διαφορά ασφαλείας. Με τον Γκουντάιτις τραυματία, τα γκαρντ των γηπεδούχων πρωταγωνιστούσαν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πρωταγωνιστές στο πρόσωπο των Έρικ και Οζντεμίρογλου κι έτσι είχαν ένα μικρό προβάδισμα (28-31, 17'). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πάντως ο Τζέιμς φρόντισε να κάνει θαύματα στην επίθεση και μόνος του ουσιαστικά έκανε το 33-40 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπορεί αρχικά να έχασαν την επαφή με το σκορ, αλλά χάρη στους Ντάγκλας και Έβανς όχι μόνο επέστρεψαν, αλλά προηγήθηκαν κιόλας (54-56, 27').

Η Αρμάνι χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη στο κυνήγι των playoffs κι έτσι μπήκε στην τελευταία περίοδο αποφασισμένη να αλλάξει την κατάσταση, κάτι που συνέβη αρκετά γρήγορα (69-63, 33'). Οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν εκεί και με τον Κουζμίνσκας να σκοράρει έφτασαν και στο +12 (75-63, 35΄) χωρίς να ανησυχήσουν στη συνέχεια.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι είχε 18 πόντους από αιφνιδιασμό, σούταρε με 47.8% στα τρίποντα κι έδωσε 6 περισσότερες ασίστ (16-10).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ολοκλήρωσε με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέρεμι Έβανς ήταν άστοχος έχοντας 6 πόντους (3/7δ., 0/2τρ.) βοηθώντας μόνο στα ριμπάουντ (7).

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάικ Τζέιμς σε 33:44 είχε 18 πόντους (6/11δ., 0/4τρ., 6/9β.), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ κι ένα λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 13-0 για τους γηπεδούχους και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τους 14 πόντους που έδωσε από χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Η Νταρουσάφακα την τελευταία περίοδο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίθανο κάρφωμα του Τζέιμς υπό την πίεση του Μάικλ Έρικ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-40, 60-61, 90-78