Χίμκι - Αρμάνι 88-90 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Αρμάνι (13-11) έφυγε πανηγυρίζοντας από την έδρα της Χίμκι (9-15) επικρατώντας με 88-90.

Η Αρμάνι πήρε σημαντική νίκη στη Μόσχα επί της Χίμκι επικρατώντας με 88-90. Παρά την εντυπωσιακή επιστροφή του Σβεντ (23π., 11ρ., 5λ), οι Ιταλοί παρέμειναν φαβορί για μία θέση στα playoffs.

Η επιστροφή του Σβεντ στη δράση αυτομάτως πρόσφερε μεγαλύτερη ποιότητα στη Χίμκι η οποία σκοράροντας με ευκολία βρέθηκε αμέσως με προβάδισμα. Τζένκινς και Τόμας βρήκαν χώρους δράσης και έτσι έγινε το 31-24 (12΄). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μακρινά σουτ για αντίδραση και κυρίως με πρωταγωνιστή τον Τζέρελες μείωσαν σε 39-36 (17'), όμως οι παίκτες του Κουρτινάιτις βρήκαν καλάθια στον αιφνιδιασμό κι έκλεισαν καλύτερα το ημίχρονο (50-39, 19').

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ιταλική ομάδα προσπάθησε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του Ταρζέφσκι... ο Σβεντ ήταν ασταμάτητος (67-57, 27').

Η Αρμάνι δεν τα παράτησε και νωρίς στο τελευταίο δεκάλεπτο ισοφάρισε (74-74 33') με τον Νέντοβιτς να σκοράρει σε συνεχόμενες προσπάθειες. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό για τα καλά όμως και με 5 σερί πόντους του Κουζμίνσκας αύξησαν το σερί τους σε 9-0 (74-79, 34'). Ο Σβεντ βρήκε «σύμμαχο» στο σκοράρισμα μετά από ώρα και μαζί με τον Τόμας ανέκτησαν το προβάδισμα (84-83, 39'). Η Αρμάνι όμως βρήκε σκορ με κρίσιμο τρίποντο του Μίτσοφ, έμεινε ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών και πήρε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι είχε ψυχραιμία στο τέλος βρίσκοντας καθαρές επιλογές.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κάλεμπ Ταρζέφσκι σε 23:59 είχε 15 πόντους (7/8δ., 1/1β.), 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Στεφάν Μάρκοβιτς έμεινε στους 2 πόντους, ένα ριμπάουντ και 2 ασίστ και αρνητικό ranking (-2).

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάικ Τζέιμς ολοκλήρωσε με 16 πόντους ενώ ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ πρόσθεσε άλλους 16.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 84-85, ο Τζένκινς ευστόχησε σε τρίποντο, ο Μίτσοφ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (87-88). Ο Σβεντ αστόχησε σε δίποντο, ο Τζέιμς με 2/2 βολές έκανε το 87-90.

Στα 2'' πριν τη λήξη ο Σβεντ αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη βολή, αλλά δεν πήραν το επιθετικό ριμπάουντ κι η Αρμάνι πανηγύρισε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι το κακό τελευταίο δίλεπτο. Η Αρμάνι τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η άλεϊ ουπ συνεργασία των Σβεντ και Μίκι για το κάρφωμα του Αμερικανού.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 54-45, 73-65, 88-90