Ρεάλ Μαδρίτης - Φενέρμπαχτσε 101-86

Η Ρεάλ Μαδρίτης (19-6) έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στη Φενέρμπαχτσε (21-4), επικρατώντας με 101-86 στο WiZink Center και υποχρέωσε την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μόλις στην τέταρτη εφετινή ήττα στην EuroLeague!

H ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε με το γκάζι πατημένο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε με μπροστάρη τον Ράντολφ (21π.), ο οποίος ηγήθηκε της 100άρας της πρωταθλήτριας Ευρώπης απέναντι στην πιο συνεπή ομάδα της διοργάνωσης. Οι Μαδριλένοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο ως το φινάλε, ο Σέρχιο Γιουλ έκανε double-double με 17 πόντους και 11 ασίστ και η Ρεάλ έφτασε στη μεγάλη νίκη. Ο Τέιλορ σκόραρε για το +19 (95-76) στα 3'05" για το φινάλε και το μόνο που κατάφερε η Φενέρμπαχτσε ήταν να μαζέψει τη διαφορά.

Ο αγώνας

Ο Άντονι Ράντολφ κουβάλησε επιθετικά τη Ρεάλ Μαδρίτης στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Μαδρίτη, σκοράροντας για το 20-21 στο 7'48" και φτάνοντας τους 11 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ο Τζέισι Κάρολ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 25-23 και ο Έντι Ταβάρες διαμόρφωσε το 27-25 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στο WiZink Center. O Γιουλ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (45-35, 16'10") ενώ η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 52-45. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 25-16 στο τρίτο δεκάλεπτο και μετέτρεψαν το... εύθραυστο 62-56 στο 25'52" σε 77-61 στο 30' χάρη στο καλάθι του Ταβάρες. Ο Γιουλ σκόραρε για το +20 (81-61, 30'50"), ο Τέιλορ ευστόχησε για το 95-76 στο 37΄05" και η Ρεάλ έφτασε στη νίκη με σκορ 101-86.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ μοίρασε 29 ασίστ κι έκανε μόλις 4 λάθη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε!!!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Άντονι Ράντολφ (21π., 7/9 δίπ.) και Σέρχιο Γιουλ (17π., 10ασ.) έβαλαν φαρδιά πλατιά την υπογραφή τους στη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νίκολα Κάλινιτς έμεινε στο παρκέ 13:54, έχοντας 0/2 σουτ εντός πεδιάς και 1 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζέισι Κάρολ μέτρησε 12 πόντους για τους Μαδριλένου.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Ρεάλ στο τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ την απόδοσή της στα τελευταία 15', η Ρεάλ το 33% στο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 52-45, 77-61, 101-86