Ζαλγκίρις - Μπάγερν 85-79

Νίκος Καρφής
Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 85-79 της Μπάγερν, με τους Βαυαρούς (12-14) να χάνουν έδαφος στη μάχη για την είσοδο στα playoffs.

Aπώλεια για την Μπάγερν στη μάχη που δίνει για να μπει στα για να μπει στα playoffs της Euroleague, με τους Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό να χαμογελούν από το αποτέλεσμα στο Κάουνας.

Η Ζαλγκίρς δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με 85-79 και με αυτόν τον τρόπο πήγε στο 11-15. Από την άλλη οι Βαυαροί έπεσαν στο 12-14.

Για τους νικητές ο Γκριγκόνις είχε 18 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Τζέντοβιτς είχε 17 πόντους.

Το ματς

O Γκριγκόνις έδωσε στη Ζαλγκίρις προβάδισμα 4 πόντων (11-7) στο 5', όμως η Μπάγερν πήρε το προβάδισμα γρήγορα με τον Λούτσιτς (11-12). Οι Λιθουανοί πέρασαν πάλι ξανά μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου, αφού ο Τόμπσον σκόραρε για το 22-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στη Ζαλγκίρις. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους εκτόξευσαν τη διαφορά στο +10 (41-31) στο 17'. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 48-35 με τον Ντέιβις. Οι γηπεδούχοι είχαν 4/7 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι Βαυαροί σούταραν με 5/15.

To παιχνίδι ξέφυγε εντελώς από τα χέρια της Μπάγερν στο τρίτο δεκάελεπτο. Ο Ουόκαπ σκόραρε γτια το 64-46 στο 25', βάζοντας δύσκολα στους Βαυαρούς. Ο Βέστερμαν με τρίποντο στο 29' έκανε το 69-51 μέσα σε πανηγυρισμούς στη Zalgirio Arena.

Η Μπάγερν το πάλεψε και με τον Ντάνγκουμπιτς μείωσε σε 83-76 στο 38', όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για την ολική ανατροπή.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις είχε 11/23 τρίποντα, 10/10 βολές, ενώ πήρε διαφορά 18 πόντων (69-51) στο τρίτο δεκάλεπτο, η οποία ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντέιβις είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, όντας ο κορυφαίος παίκτης των Λιθουανών.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κόπονεν είχε 6 πόντους με 2/7 σουτ και θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Γκριγκόνις έκανε 2/2 βολές, 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κλείδωσε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γκριγκόνις έκανε εξαιρετικό ματς με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Ντέιβις.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις τίποτα, ενώ η Μπάγερν τα 9 λάθη και το κακό δεύτερο δεκάλεπτο (26-15).

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-35, 69-53, 85-79