Μπασκόνια - Μπουντούτσνοστ 82-62

Η Μπασκόνια (14-12) επικράτησε της Μπουντούτσνοστ (6-20) με 82-62 στη Fernando Buesa Arena κι έκανε ακόμα ένα βήμα για την πρόκρισή της στα playoffs της EuroLeague.

Οι Βάσκοι έκαναν επιμέρους σκορ 43-28 στο β' ημίχρονο και σημείωσαν την 14η νίκη τους στη διοργάνωση ενώ λίγες ώρες πριν από το τζάμπολ έγινε γνωστό ότι ο Ματ Τζάνινγκ τέθηκε νοκ άουτ για τις επόμενες έξι εβδομάδες

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς προηγήθηκε με 23-15 με το καλάθι του Νταρούν Χίλιαρν και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-34. Η Μπασκόνια εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τις κακές επιλογές της Μπουντούτσνοστ, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ της +15 (64-49). Μάλιστα δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα κι έφτασε στη νίκη με 82-62 έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Γκαρίνο (16π.), Χουέρτας (13π.) και Σιλντς (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 39-34, 64-49, 82-62.