Μπασκόνια - Ρεάλ 86-76

Η Μπασκόνια (15-13) νίκησε την Ρεάλ (21-6) με 86-76 εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες των Μαδριλένων λόγω «clasico» που ακολουθεί.

Η Μπασκόνια πήρε σημαντική νίκη επί της Ρεάλ (86-76) και πλησίασε στα playoffs της Euroleague.
Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με πολλές απουσίες αφού για την Μπασκόνια έλειπαν οι Γκρέιντζερ, Σενγκέλια, Γκαρίνο και Τζάνινγκ ενώ για τη Ρεάλ οι Καμπάτσο, Ρέγιες, Ταβάρες και Ντεκ ξεκουράστηκαν ενόψει «clasico» για το ισπανικό πρωτάθλημα σε δύο μέρες.

Ο ρυθμός στην αρχή πάντως ήταν αρκετά ικανοποιητικός. Από τη μία οι Πουαριέ και Φόιγκτμαν κι από την άλλη ο Κάρολ πρωταγωνίστησαν στο 19-11 (8').

Οι γηπεδούχοι με τον Γάλλο σέντερ να συνεχίζει να ταλαιπωρεί τους Αγιόν και Κούζμιτς και τον Χουέρτας να αποκτά επαφή με το αντίπαλο καλάθι, αύξησαν τη διαφορά (36-26, 17'). Η Ρεάλ βρήκε σκορ από τα γκαρντ της (Γιουλ, Πρέπελιτς) και μείωσε σε 39-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα με τους Βάσκους να βρίσκουν τρόπο να μένουν σε απόσταση διψήφιας διαφοράς πόντων από τους Μαδριλένους (52-41, 25').

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ήθελαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά οι Βάσκοι με τρίποντο του Τζόουνς βρέθηκαν στο +16 (69-53, 32'). Με τρίποντα των Παντζάρ και Κάρολ, ο Λάσο είδε την ομάδα του να μειώνει σε 72-68 (35'). Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν με τη λεπτομέρεια να κάνει τη διαφορά και αυτή την έκανε ο Πουαριέ για τους γηπεδούχους οι οποίοι ξέφυγαν με 79-72 και δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια είχε 19 επιθετικά ριμπάουντ βρίσκοντας από αυτά 22 πόντους.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Βενσάν Πουαριέ σε 30:40 είχε 19 πόντους (8/13δ., 3/5β.), 16 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άντονι Ράντολφ έμεινε ένα δεκάλεπτο στο παρκέ και δεν σκόραρε ενώ πήρε μόλις ένα ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λούκα Βιλντόζα ολοκλήρωσε με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 75-72, ο Κάρολ αστόχησε κι ακολούθησε μικρό σερί 4-0 για τους Βάσκους το οποίο τους χάρισε τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια το 25.9% στα τρίποντα. Η Ρεάλ τα 19 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία των ψηλών της Μπασκόνια με τον Πουαριέ να πασάρει και τον Φόιγκτμαν να καρφώνει.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-36, 64-53, 86-76