Χίμκι - Μακάμπι 71-76

Νίκος Καρφής
H Μακάμπι πήρε ένα σημαντικό διπλό με 76-71 επί της Χίμκι, πήγε στο 13-15 και συνεχίζει να παλεύει για είσοδο στα playoffs της Euroleague.

Δεν σταματά να παλεύει για την είσοδο στα playoffs η Μακάμπι, ακόμα και δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου ανέβηκε στο 13-15, αφού επικράτησε με 76-71 της Χίμκι μέσα στη Ρωσία.

Για τους νικητές ο Ρολ μέτρησε 17 πόντους, ενώ τους ίδιους πόντους σημείωσε και ο Σβεντ από την πλευρά των γηπεδούχων.

Το ματς

Η Χίμκι ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το ματς και προηγήθηκε με 19-5 χάρη στο τρίποντο του Σβεντ. Η Μακάμπι συνήλθε γρήγορα και μείωσε στους 6 (21-15) με το τρίποντο του Κοέν. Ο Μόνια μίλησε στο τέλος του δεκαλέπτου, γράφοντας το 24-15.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν και το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Σφαιρόπουλου. Με γκολ-φάουλ του Καλοϊάρο πέρασε μπροστά με 37-38 στο 18', αναγκάζοντας τον Κουρτινάιτις να πάρει timeout. Ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές, έγραψε το 39-40 στο 20'. To πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Μακάμπι να έχει 9 λάθη και τη Χίμκι 2.

Στα τελευταία λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και ευτύχησαν να προηγηθούν με 51-59 στο 28' χάρη του καλάθι του Ο'Μπράιαντ. Τόμας και Σβεντ μείωσαν σε 55-59 στο 30'.

Το ματς έγινε ντέρμπι στο τέλος, αφού ο Μίκι έκανε το 69-71 στο 37'. Ο Πάργκο με τριποντάρα έκανε το 69-76 στο 38'. Η Χίμκι δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ και έτσι η Μακάμπι κατάφερε να μείνει ζωντανή στη μάχη για τα playoffs.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ (46 αντί 31), ενώ έβαλε μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά που... καθάρισαν τη Χίμκι

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρόλ με 17 πόντους και ο Ο'Μπράιντ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρκοβιτς είχε 2 πόντους με 0/6 σουτ και δεν βοήθησε καθόλου.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μάρκοβιτς με το σκορ στο 71-76. αστόχησε σε τρίποντο, 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Καλοϊάρο είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς έκανε ο Πάργκο με 12 πόντους, 5 ασίστ και μεγάλο τρίποντο στο τέλος

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι τα 15 λάθη, ενώ η Χίμκι το 14/38 δίποντα και το κακό δεύτερο δεκάλεπτο (15-25).

Tα δεκάλεπτα: 24-15, 39-40, 55-59, 71-76