Ζάλγκιρις - Νταρουσάφακα 94-67

Η Ζάλγκιρις (13-15) επικράτησε της Νταρουσάφακα (4-24) με σκορ 94-67 και διατηρεί ζωντανές τις όποιες ελπίδες της για πρόκριση στα playoffs ενώ ακολουθεί η αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είναι αποφασισμένη να εξαντλήσει τις πιθανότητές της για την πρόκριση στα προημιτελικά, φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες -πέντε στα τελευταία έξι παιχνίδια κι έχοντας μπροστά της τα εκτός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό (29/3) και τη Ρεάλ Μαδρίτης (4/4).

Ο αγώνας

Ο Μουχάμεντ Μπαϊγκούλ κουβάλησε επιθετικά την Νταρουσάφακα στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη Zalgirio Arena, σκοράροντας για το 4-9 στο 3'18" και φτάνοντας τους 7 πόντους με 3/3 δίποντα. Ο Μάικλ Έρικ ανέβασε τη διαφορά στο +7 για τους φιλοξενούμενους (4-11, 3'46") όμως η Ζάλγκιρις έκανε σερί 12-0 (16-11) κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 22-18. Ο Νέιτ Ουόλτερς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (28-18, 12'06"), ο Μπράντον Ντέιβις σκόραρε για το +17 (35-18) ενώ ο Τόμας Ουόλκαπ διαμόρφωσε το 49-30 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο στο Κάουνας. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνέχισε με το... γκάζι πατημένο στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Μάριους Γκριγκόνις ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 55-33. Ο Ντιόν Τόμπσον έκανε το 68-46 στο 30' κι έφτασε τους 10 πόντους με 5/6 δίποντα. Ο ρυθμός δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια κι η Ζάλγκιρις επικράτησε με σκορ 94-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζάλγκιρις είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και σούταρε με 50% στο τρίποντο (12/24).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράντον Ντέιβις είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 18:57.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ζάνις Πέινερς είχε 0/1 δίποντο, 1 λάθος, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 12:17.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νέιτ Ουόλτερς μέτρησε 12 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 23:18.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 27-12 των Λιθουανών στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 49-30, 68-46, 94-67.