Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Ρεάλ Μαδρίτης 73-74

Γιώργος Κούβαρης
Το «σκοτωμένο» και...τρελό τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ στην εκπνοή του αγώνα έδωσε την απρόσμενη νίκη στη Ρεάλ με 74-73 και ταυτόχρονα την... παράταση στην πρόκριση του Παναθηναϊκού στα playoffs. Οι «πράσινοι» είχαν συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ και ουσιαστικά έχασαν από τα χέρια τους ένα ματς που ήταν δικό τους!

Απ' ότι φαίνεται ό,τι χάρισε η τύχη στον Παναθηναϊκό στη Μόσχα, του το πήρε πίσω στο ΟΑΚΑ. Με τον ίδιο τρόπο που απέδρασε από τη Ρωσία χάρη στο τρίποντο του Καλάθη στην εκπνοή, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο γνώρισε την ήττα από τη Ρεάλ στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Αν και όλα έδειχναν ότι η επίθεση της Ρεάλ ήταν «σκοτωμένη» χάρη στην καλή άμυνα των «πρασίνων» ο Ισπανός γκαρντ πέταξε τη μπάλα όπως-όπως και την είδε να καταλήγει στο καλάθι του Παναθηναϊκού.

Με αυτόν τον τρελό και απρόσμενο τρόπο, οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα με 74-73 και έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να πάρουν από... τώρα την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Κάτι που θα έχουν την ευκαιρία να το κάνουν την επόμενη εβδομάδα κόντρα στην Μπουντούτσνοστ. Ένα ματς πραγματικός... τελικός για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο!

Με αυτήν την ήττα «έσπασε» και το νικηφόρο σερί του Παναθηναϊκού που μετρούσε έξι νίκες στις έξι προηγούμενες αναμετρήσεις. Όμως ένα σουτ το οποίο όσες φορές και να προσπαθήσει ο Ρούντι, δύσκολα θα ευστοχήσει ξανά, έμελλε να «γράψει» τον επίλογο του θρίλερ.

Μάλιστα ο Φερνάντεθ ήταν και από τους παίκτες που πρωτοστάτησαν για το μεγάλο come back της Ρεάλ μαζί -και κυρίως- με τον Ταβάρες, όπως και με τον Σέρχιο Γιουλ. Ο Παναθηναϊκός, εκτός από το φοβερό δεκάλεπτο, στη συνέχεια «κοιμήθηκε» από τον ρυθμό της Ρεάλ, αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στο «πέντε εναντίον πέντε» και κάπως έτσι είδε την διαφορά των 18 πόντων (32-14) να εξανεμίζεται με αποτέλεσμα ο... περίπατος να μετατραπεί σε θρίλερ.

Ο Νικ Καλάθης από πρωταγωνιστής εξελίχθηκε σε μοιραίος αφού φάνηκε και πάλι ότι όποτε... χάνει το μυαλό του και παρασύρεται από το γεγονός να «πάρει το ματς» στρέφεται μπούμπερανγκ. Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν εκείνος που προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση, αλλά το απίστευτο τρίποντο του Ρούντι έμελλε να γράψει τον επίλογο του ματς.

Το ματς

Στο ξεκίνημα του ματς ο Παναθηναϊκός θύμισε σε μεγάλο βαθμό το πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου αγώνα των playoffs! Χάρη στη χαλύβδινη άμυνα κατάφερε να αποκτήσει το momentum στο ματς από το πρώτο δεκάλεπτο και να βρει ρυθμό στην επίθεση. Ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν... μάσησε ούτε από την παρουσία του επιβλητικού Ταβάρες, αλλά ούτε και από αυτή την του Αγιόν. Μαζί με Καλάθη και Παπαπέτρου ήταν από τους πρωτεργάτες για το «πράσινο» ξέσπασμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Μόλις στο 5' ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε διαφορά 12 πόντων (18-6) ενώ συνέχισε με την ίδια ένταση μέχρι και το τέλος της περιόδου, όταν και έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +18 (32-14)! Αν μη τι άλλο ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού έχοντας στην πρώτη περίοδο 11/19 σουτ (εκ των οποίων 10/15 δίποντα) εντός παιδιάς έναντι 4/15 των Μαδριλένων. Ο Πιτίνο ξεκίνησε με τον Κιλπάτρικ να είναι «βδέλλα» πάνω στον Γιουλ ωστόσο χρεώθηκε γρήγορα με φάουλ και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ματς. Παρόλα αυτά το πρόβλημα ήταν... άλλο στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το όνομά αυτού; Έντι Ταβάρες! Ο σέντερ της Ρεάλ (11π., 10ριμπ. στο πρώτο ημίχρονο) έμελλε να αλλάξει την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο και μαζί με τον Ρούντι Φερνάντεθ να «ροκανίσουν» την διαφορά για λογαριασμό της Ρεάλ. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ισπανική ομάδα πραγματοποίησε ένα επιμέρους 12-3 στο πρώτο πεντάλεπτο της β' περιόδου με αποτέλεσμα να ρίξει τον δείκτη του σκορ κάτω από τους 10 πόντους (35-26). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε χάρη στον επιθετικό οίστρο του Νικ Καλάθη (σ.σ. πέτυχε 8 πόντους από τους 12 προσωπικούς στο πρώτο μισό του ματς), με αποτέλεσμα να επανέλθει η διαφορά στους 14 πόντους (44-30) λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το επιμέρους 13-19 της Ρεάλ στο δεύτερο δεκάλεπτο αποτυπώθηκε και στους αριθμούς αφού είχε 5/10 δίποντα και 4/11 τρίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι 3/9 δίποντα και 1/5 τρίποντα οι οποίοι είχαν χάσει και τη μάχη των ριμπάουντ (17-20).

Ανάλογο ήταν και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Σέρχιο Γιουλ να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και με οκτώ σερί πόντους να βοηθάει την Ρεάλ να μειώσει ακόμα περισσότερο την διαφορά και πιο συγκεκριμένα στους πέντε πόντους (54-49) στο 27'. Το παιχνίδι δεν θύμιζε ούτε στο ελάχιστο το «εκρηκτικό» δεκάλεπτο των γηπεδούχων και αυτό είχε να κάνει περισσότερο με την άμυνα της Ρεάλ. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν έβρισκαν με την ίδια ευκολία το δρόμο για τη ρακέτα των Ισπανών, οι οποίοι έδιναν τα σουτ, έχοντας «θωρακίσει» το «ζωγραφιστό» τους. Μπορεί ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ να έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους (59-49) αλλά ένα γρήγορο 4-0 της Ρέαλ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 59-53.

Μια από τα ίδια και στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να ξαναπάρει διαφορά στο σκορ (62-53) αλλά πάντα η Ρεάλ έβρισκε τον τρόπο και «απαντούσε» με δικά της τρίποντα (62-56 στο 33') κρατώντας την επαφή με το σκορ. Ένα τρίποντο του Τόμας και δύο βολές του Κιλπάτρικ στα 6:27 για το τέλος έφεραν εκ νέου την διαφορά στο +11 (67-56) η οποία παρέμεινε μέχρι το 35' ύστερα από «γκολ-φάουλ» του Τόμας (71-60). Όμως η Ρεάλ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και «έριξε» για πρώτη φορά την διαφορά στο καλάθι (71-69) τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς, αφού τόσο ο Καλάθης, όσο και ο Τόμας δεν... έπαιζαν με τον χρόνο με αποτέλεσμα να παίρνουν σουτ στα 10 δευτερόλεπτα των «πράσινων« επιθέσεων.

Έκτοτε το... αρχικό πάρτι του Παναθηναϊκού μετατράπηκε σε πραγματικό... θρίλερ! Η αστοχία έδινε και έπαιρνε και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Ταβάρες με 1/2 βολές ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ στο 01:16 να μειώνει σε 71-70. Ο Λάνγκφορντ με τζαμπ σουτ έκανε το 73-70 στα 58'' ενώ ο Ράντολφ με δικές του 1/2 βολές στα 37'' το 73-71. Ο Παπαγιάννης ακολούθησε με 0/2 βολές, ο Καλάθης πήρε το ριμπάουντ αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει κανονική επίθεση. Έτσι, η Ρεάλ είχε την τελευταία επίθεση στα χέρια της, φάουλ δεν έγινε ποτέ και με τον τρελό, αυτό, τρόπο, κατάφερε να αποδράσει με το «διπλό» από το ΟΑΚΑ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ κατάφερε να «χαλάσει» το μυαλό του Καλάθη, του έδινε επιδεικτικά το τρίποντο και από τη στιγμή που είχε 1/8 έξω από τα 6.75 μέτρα τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για το come back. Φυσικά μετά το πρώτο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 60-41, με τον Παναθηναϊκό να μην σκοράρει σε καμία από τρεις επόμενες περιόδους περισσότερους από 14 πόντους.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Εντι Ταβάρες ήταν ο πιο σταθερός παίκτης της Ρεάλ με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Ρούντιο Φερνάντεθ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της δικής του απόδοσης (13π., 5ριμπ.) με το φοβερό τρίποντο στην εκπνοή της αναμέτρησης.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σέρχιο Γιουλ με 8 γρήγορους πόντους στην τρίτη περίοδο (τους πρώτους του στο ματς) βοήθησε ώστε να γυρίσει το ματς και να μπει η Ρεάλ στην εξίσωση της διεκδίκησης της νίκης.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Άσχημο ματς ύστερα από καιρό του Γκιστ, ενώ δεν βοήθησε καθόλου και ο Λεκαβίτσιους.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Οι 0/2 βολές του Παπαγιάννη στα 37'' με το σκορ στο 73-71 και το γεγονός ότι δεν μπόρεσε ο Παναθηναϊκός να εκδηλώσει επίθεση μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Καλάθη και «σκοτωμένο» τρίποντο του Λάνγκφορντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τι άλλο; Το τρίποντο του Ρούντι!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός το κακό ποσοστό στα τρίποντα (6/20) και την εν γένει παρουσία του από το 10' έως και το 40'. Η Ρεάλ μόνο το πρώτο δεκάλεπτο και την αστοχία της στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 45-33, 59-53, 73-74