Μπασκόνια – Αναντολού Εφές 92-102

Η Αναντολού Εφές (19-10) έφυγε με το «διπλό» από τη Βιτόρια, επικρατώντας με 92-102 της Μπασκόνια (15-14) που δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την έδρα της στη μάχη για την πρόκριση στα playoffs.

Η Εφές ήταν αδιάφορη βαθμολογικά αφού έχει «κλειδώσει» την τρίτη θέση και θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την Μπαρτσελόνα στα playoffs όμως επιβλήθηκε της Μπασκόνια στη Fernando Buesa Arena. Οι Βάσκοι έχουν μπροστά τους τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Fernando Buesa Arena, εκεί όπου ο Σέιν Λάρκιν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έκανε το 15-18 στο 5'44", φτάνοντας τους 9 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ο Γιοχάνες Φόικτμαν έδωσε λύσεις στην επίθεση της Μπασκόνια με το μακρινό σουτ, κάνοντας το 26-25 κι έχοντας 12 πόντους με 3/5 τρίποντα όμως η Αναντολού Εφές έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 26-30 με τους αναπάντητους πόντους των Κρούνοσλαβ Σιμόν και Βασίλιε Μίτσιτς.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ανέκτησε το προβάδισμα με μπροστάρη τον Λούκα Βιλντόσα (51-45, 18'50") και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 53-48, υποχρεώνοντας την Εφές σε 7 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Τούρκοι επέμειναν στο τρίποντο (10/18, 55.6%) και δεν επέτρεψαν στους Βάσκους να ξεφύγουν στο σκορ. Η τρίτη περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 7-16 για τους φιλοξενούμενους (60-64, 24'55") κι εν συνεχεία ο Τίμπορ Πλάις ανέβασε τη διαφορά στο +8, κάνοντας το 64-72 στο 28'15".

Η Μπασκόνια πίεσε όμως η Εφές διατηρούσε ισχνό προβάδισμα (76-81) και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά με το τρίποντο του Μοερμάν (78-88, 35'02"). Οι Τούρκοι κράτησαν το προβάδισμα ως το φινάλε κι επικράτησαν με 92-102.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 53-48, 67-74, 92-102.