Χίμκι - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 72-80

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (24-6) δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στη Χίμκι (9-20), επικράτησε άνετα με 80-72, για την 29η αγωνιστική της Euroleague, και εξασφάλισε οριστικά την δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μόνο στα δύο πρώτα λεπτά του ματς (5-2) κι έκτοτε η ομάδα του Ιτούδη πήρε τον έλεγχο του αγώνα, για να φτάσει τελικά σε μια άνετη νίκη.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ΤΣΣΚΑ τερμάτισε επίσημα στην δεύτερη θέση της κατάταξης.

Για τη Χίμκι, ο Σβεντ ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και 7 ασίστ και ο Μίκι με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το ματς

Η Χίμκι προηγήθηκε στα πρώτα δύο λεπτά (5-2), αλλά στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ κυριάρχησε στην ρακέτα με τον Χάινς και με επιμέρους 2-13 πήρε στο 7-15 (6'), για να φτάσει στο +10 (13-23, 9'), λίγο πριν το δεκάλεπτο (15-23). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν (24-27, 15'), αλλά η ομάδα του Ιτούδη δεν δυσκολεύτηκε να πάρει πάλι διαφορά (31-41, 17') και μέσα από τις βολές έφτασε στο 35-49 (19'), για να κάνει ο Μίκι το 37-49 στο ημίχρονο.

Η ΤΣΣΚΑ κρατούσε χωρίς πρόβλημα την διαφορά με τους Ντε Κολό - Χάκετ - Χάινς (42-61, 26'), με τον Ζάιτσεφ να κάνει με 2/2 βολές το 51-64 στο 30'. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +17 (53-70, 33'), αλλά η Χίμκι, με επιμέρους 12-4 πήγε στο 65-74 (38'), για να φτάσει ο Μόνια με τρίποντο στο -8 (68-76, 38'). Η ΤΣΣΚΑ, όμως, κράτησε την διαφορά μέσα από τις βολές (68-80, 39') και ο Κρόκερ έγραψε το τελικό (72-80).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε 31/36 βολές, πήρε περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ κι έκανε λιγότερα λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάινς ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς και μέτρησε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ντε Κολό είχε 14 πόντους και 4 ασίστ, ο Χίγκινς 11 πόντους και ο Χάκετ 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Τζένκινς, Ζούμπκοφ και Τόμας θα μπορούσαν να βοηθήσουν περισσότερο επιθετικά την ομάδα τους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι ενέργειες του Χάινς και τα τρίποντα των Ντε Κολό και Χίγκινς έδωσαν ώθηση στην ΤΣΣΚΑ στην πρώτη περίοδο, για να προηγηθεί η ομάδα τους και να μην χάσουν την διαφορά στην συνέχεια του ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες τα ποσοστά στα τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Χάκετ!

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-49, 51-64, 72-80.