Νταρουσάφακα - Μπάγερν 92-87

Γιώργος Κούβαρης
Η Μπάγερν έβαλε τα χέρια της και έβγαλε τα μάτια της στην Πόλη, αφού γνώρισε την ήττα από την αδιάφορη Νταρουσάφακα με 92-87 και αποκλείστηκε και μαθηματικά από τα playoffs της EuroLeague.

Μπορεί η Μπάγερν Μονάχου να «καιγόταν» για τη νίκη απέναντι στην Νταρουσάφακα, αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων, το πάθος και τη θέληση για τη νίκη την είχαν οι παντελώς αδιάφοροι παίκτες της τουρκικής ομάδας! Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποκλειστεί η Μπάγερν από τη συνέχεια της EuroLeague πετώντας στα σκουπίδια το εύκολο πρόγραμμα που είχε στις δύο τελευταίες αγωνιστικές της regular season.

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η αυτοκτονία ήταν... διπλή για την ομάδα του Ράντονιτς καθώς στο ξεκίνημα του αγώνα έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό έχοντας προηγηθεί και με 16 πόντους διαφορά. Όμως δεν έκανε σωστή διαχείριση του αγώνα και σε συνδυασμό με την ευστοχία της Νταρουσάφακα στα τρίποντα (18/32 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα) βρέθηκε σε μειονεκτική θέση. Ο Τόνι Ντάγκλας με 26 πόντους (5/9 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο καλύτερος για τους νικητές, ενώ τον ακολούθησε ο Τζέρεμι Έβανς, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 20 πόντους με 3/5 τρίποντα και 7 ριμπάουντ.

Το ματς

Η Μπάγερν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και χάρη στον επιθετικό οίστρο Νιχάτ Ντζέντοβιτς μπόρεσε να πάρει διαφορά 13 πόντων (19-6) στο 7'! Η γερμανική ομάδα έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι φτάνοντας τον δείκτη του σκορ και στο +16 (25-9) ένα λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (27-14). Βέβαια τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες της Νταρουσάφακα να αφήνουν πίσω τους την αστοχία τους.

Αυτό φάνηκε από ένα σερί 12-0 με 4/4 τρίποντα με το οποίο «ροκάνισαν» την διαφορά στο τρίποντο (29-26) αν και η Μπάγερν με ένα δικό της επιμέρους 14-6 έστειλαν εκ νέου τον δείκτη του σκορ στο +11 (35-43). Μια διαφορά που παρέμεινε μέχρι το 23' (58-47).

Έκτοτε η Νταρουσάφακα δυνάμωσε στην άμυνα, συνέχισε να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια και με ένα επιμέρους 15-3 πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (62-61). Το ματς έγινε ντέρμπι στη συνέχεια (67-65 η Μπάγερν στο 30') με τους γηπεδούχους να έχουν το momentum και το ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ. Στο 37' βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +4 (81-77) ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι έγινε... θρίλερ. Στα 39'' ο Κιντ έκανε το 88-84 αλλά ο Κόπονεν με τρίποντο στα 21'' μείωσε στον πόντο (88-87). Ο Τόνι Ντάγκλας με 1/2 βολές «έγραψε» το 89-87 και σε εκείνο το σημείο η Μπάγερν... αυτοκτόνησε διότι έχασε δύο φορές το αμυντικό ριμπάουντ και τον Ντάγκλας με συνεχόμενες βολές να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νταρουσάφακα ήταν καταιγιστική έξω από τα 6.75 μέτρα με 18/32 τρίποντα ενώ μοίρασε και 23 τελικές πάσες.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόνι Ντάγκλας είχε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Τζέρεμι Έβανς, πρόσθεσε άλλους 20 πόντους με 3/5 τρίποντα και 7 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Καρτάλ Οζμιζράκ ήταν από τους παίκτες-κλειδιά στην επιστροφή της ομάδας στο σκορ έχοντας 13 πόντους με 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Ντάνγκουμπιτς δεν βοήθησε καθόλου την Μπάγερν έχοντας 0/3 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 15-3 της Νταρουσάφακα στην 3η περίοδο με το οποίο επέστρεψε από το -11 και προηγήθηκε με 62-61.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Τζέρεμι Έβανς με το ένα χέρι στο πρώτο ημίχρονο ύστερα από την εξαιρετική ασίστ του Τόνι Ντάγκλας.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα είχε 42% στα δίποντα, ενώ η Μπάγερν το black out που έπαθε στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 44-50, 65-67, 92-87