ΤΣΣΚΑ - Μπασκόνια 82-78

Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε της Μπασκόνια με 82-78 σε ένα παιχνίδι που έχανε με 11 πόντους διαφορά. Οι Βάσκοι προκρίθηκαν επίσης χάρη στα άλλα αποτελέσματα.

Η ΤΣΣΚΑ έπαιξε για την ιστορία της και αφού βρέθηκε πίσω με 11 πόντους διαφορά, φρόντισε να «γυρίσει» το παιχνίδι και να νικήσει την Μπασκόνια με 82-78.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκαν να προηγούνται με 4-9 (4'), ωστόσο με πρωταγωνιστή τον ΝτεΚολό πολύ γρήγορα προσπέρασαν με 10-9 (7'). Η αντίδραση των γηπεδούχων πάντως κράτησε λίγο αφού Χουέρτας και Πουαριέ έκαναν το 17-21 στο τέλος της περιόδου.

Ο Βραζιλιάνος γκαρντ της Μπασκόνια συνέχισε να προσφέρει πόντους κι έτοιμα καλάθια σε συμπαίκτες του με αποτέλεσμα να στείλει την ομάδα του στο +8 (25-33, 15'). Χίγκινς και ΝτεΚολό προσπάθησαν να μην αφήσουν τη διαφορά να ανοίξει περισσότερο κάτι το οποίο και κατάφεραν.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι και στο τρίτο δεκάλεπτο κι εκμεταλλευόμενοι τη χαλαρότητα της ομάδας του Ιτούδη διατήρησε υπέρ της πλεονέκτημα (43-51, 25'). Η ΤΣΣΚΑ έκανε συνεχόμενα λάθη, είχε κακές επιλογές στην επίθεση και με κάρφωμα του Σενγκέλια ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (51-60, 28').

Η ΤΣΣΚΑ έδειξε σημάδια ανάκαμψης κυρίως μέσα από την άμυνά της, αλλά η αστοχία στην επίθεση δεν τη βοήθησε καθόλου αν και συνεχόμενοι πόντοι του Χίγκινς έκαναν το 63-68 (34').Οι Βάσκοι σταμάτησαν να κάνουν όλα αυτά που έκαναν στο παρκέ και τους είχαν δώσει ένα ικανοποιητικό προβάδισμα και με τον Χάκετ να μπαίνει στην εξίσωση του σκορ μείωσε ακόμη περισσότερο (70-71, 37'). Λίγο αργότερα το τρίποντο του Κλαίμπερν έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, οι Βάσκοι αδυνατούσαν να παίξουν ορθολογικό μπάσκετ και δεν μπορούσαν να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι με κανέναν τρόπο (75-71, 38').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε 47.1% στα τρίποντα, έκανε καλύτερα τις λεπτομέρειες και έπαιξε σπουδαία άμυνα στην τελευταία περίοδο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλ Κλάιμπερν σε 23:30 είχε 16 πόντους (2/4δ., 3/3τρ., 3/4β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λούκα Βιλντόζα σε 23' είχε 5 πόντους (2/6 σουτ), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντάνιελ Χάκετ είχε 11 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο η ΤΣΣΚΑ νίκησε με 27-12.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ το τρίτο δεκάλεπτο κι η Μπασκόνια το τέταρτο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίστευτο κάρφωμα του Κλάιμπερν που έκανε το 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 40-44, 55-66, 82-78